Bardzo jasny meteor przeleciał nad południową Polską. Niebo na chwilę rozbłysło [WIDEO]
Czwartkowy wieczór na południu kraju nie był typowy. Krótko po godzinie 18:00 niebo przeciął bardzo jasny meteor, który kilkukrotnie rozbłysł. Podziwiali go również nasi sąsiedzi. Zobacz najnowsze nagrania.
W czwartek (13.01) o godzinie 18:08 południowe niebo nad Śląskiem i Małopolską kilkukrotnie bardzo mocno pojaśniało za sprawą przelatującego meteoroidu. Bolid był na tyle jasny, że z łatwością można go było zobaczyć gołym okiem, nawet pomimo sporej ilości chmur.
Doniesienia o jego obserwacjach napłynęły też z Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii i Węgier. Eksperci na podstawie nagrań pochodzących z kamer obserwacyjnych i od naocznych świadków ustalili, że meteoroid przemieszczał się wzdłuż pogranicza Czech i Słowacji, z północnego wschodu na południowy zachód, w kierunku Wiednia.
Co to jest meteor, bolid i meteoryt?
Obiekt w trakcie przelotu przez poszczególne warstwy ziemskiej atmosfery, zaczął pozostawiać za sobą smugę, którą nazywa się meteorem. Meteor powstał, gdy skała przemieszczająca się z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę rozgrzała się do temperatury tysięcy stopni, co było efektem silnego sprężenia powietrza przed czołem skały, która w następstwie tego zaczęła eksplodować.
W trakcie eksplozji obiekt był na tyle jasny, że otrzymał status bolidu, czyli najjaśniejszej postaci meteoru. Kolejne wybuchy w miejscu najbliższym pozycji meteoroidu, mogły wywołać gromy dźwiękowe i powodować drżenie np. szyb w oknach, a nawet ścian budynków.
Być może uda się określić obszar, gdzie mógłby spaść potencjalny fragment meteorytu, o ile oczywiście obiekt był na tyle duży, aby nie zdołał spalić się w całości w atmosferze. Jeśli dojdzie do poszukiwań, to będą one karkołomnym zadaniem.
To nie pierwszy bardzo jasny bolid widoczny na południu Polski. 4 stycznia kosmiczny okruch przeciął niebo m.in. nad Podkarpaciem. Uwieczniony został na nagraniu z kamery obserwacyjnej we wsi Miejsce Piastowe k. Krosna.
Czym jest bolid?
Aby zrozumieć naturę bolidu, warto dowiedzieć się jakimi jednostkami określa się jasność obiektów w astronomii. Podstawową jednostką jest tutaj magnitudo, gdzie im niższa wartość, tym obiekt jest jaśniejszy. Bolid to meteor, który za sprawą swoich rozmiarów w bardziej spektakularny sposób przeszedł proces ablacji. Umowną granicą jasności, po której przekroczeniu meteor staje się bolidem, jest - 4 magnitudo.
Rozmiary meteoroidów odpowiedzialnych za powstawanie bolidów mogą być różne. W zdecydowanej większości są to jednak obiekty nie przekraczające wielkości paznokcia lub kostki do gry. Obiekt tych rozmiarów, potrafi mocno rozgrzać gaz podczas wejścia w atmosferę, wskutek czego świetlisty ślad utrzymuje się dłużej niż w przypadku meteoru.