Meteoroid

Środa, 22 listopada 2023 (12:50) Aktualizacja Poniedziałek, 8 stycznia 2024 (14:31)
Meteoroid to obiekt kosmiczny poruszający się w przestrzeni międzyplanetarnej, który jest znacznie mniejszy niż asteroida. Rozmiary meteoroidów mogą wahać się od drobnych cząsteczek po obiekty o średnicy około 1 metra. Istotne jest, że terminy związane z tymi obiektami są różne w zależności od tego, gdzie się one znajdują.
Meteoroid - najważniejsze informacje
Meteoroidy krążą w Układzie Słonecznym. /123RF/PICSEL

Meteoroid - najważniejsze informacje

  • Meteoroid. To obiekt kosmiczny, gdy jest on jeszcze w przestrzeni kosmicznej.
  • Meteor. Gdy meteoroid wchodzi w atmosferę Ziemi i zaczyna świecić, z powodu tarcia i interakcji z gazami atmosferycznymi, nazywany jest "meteorem" lub potocznie "spadającą gwiazdą".
  • Meteoryt. Jeśli fragment meteoroidu przeżyje podróż przez atmosferę i uderzy w powierzchnię Ziemi, jest on nazywany "meteorytem".
 
Duże obiekty wśród małych ciał Układu Słonecznego klasyfikuje się jako planetoidy, natomiast drobniejsze elementy określa się mianem pyłu kosmicznego. Meteoroidy są mniejsze od planetoid. Wcześniej wspomniana granica jednego metra średnicy jest umowna, a takie obiekty o dobrze wyliczonej orbicie będą opisywane jako asteroidy.
 
Meteoroidy pochodzą z różnych źródeł, mogą powstawać na różne sposoby, między innymi:
 
Kiedy kometa zbliża się do Słońca, jej jądro składające się głównie z lodu i skał, zaczyna sublimować (przechodzić bezpośrednio ze stanu stałego do gazowego) pod wpływem ciepła słonecznego. Proces ten uwalnia cząstki pyłu i skalne, które mogą pozostać na orbicie komety i stworzyć strumień meteoroidów. Gdy Ziemia przechodzi przez taki strumień, obserwujemy deszcz meteorów.

Gdy dwie asteroidy lub inne obiekty w Układzie Słonecznym są w kolizji, mogą wygenerować fragmenty i okruchy, które stają się meteoroidami. Te fragmenty mogą krążyć w przestrzeni kosmicznej i ostatecznie przeciąć orbitę Ziemi.

Choć to nie jest główne źródło meteoroidów w naszym Układzie Słonecznym, wybuchy supernowych mogą wyrzucać materię w przestrzeń kosmiczną z ogromną prędkością. Cząstki te mogą podróżować przez przestrzeń międzygwiezdną i potencjalnie wejść w nasz Układ Słoneczny.

Ciekawostki o meteoroidach

Choć to nie jest główne źródło meteoroidów w naszym Układzie Słonecznym, to mogą one powstawać także podczas wybuchów supernowych. Wybuchy te mogą wyrzucać materię w przestrzeń kosmiczną z ogromną prędkością. Cząstki te mogą podróżować przez przestrzeń międzygwiezdną i potencjalnie wejść w nasz Układ Słoneczny.
 
Meteoroidy wchodzące w atmosferę Ziemi mogą poruszać się z prędkościami między 11 a 72 km/s, a niektóre mogą być jeszcze szybsze. Meteoroidy mogą mieć różne rozmiary - od mikroskopijnych cząstek po obiekty o średnicy do kilku metrów.

Więcej na temat Meteoroid

Meteoroid - Wiadomości