Pierścienie Saturna stale bombardowane

Sonda Cassini odkryła, że pierścienie Saturna są stale bombardowane przez meteoroidy. Jest to kolejne miejsce po Ziemi, Księżycu i Jowiszu, gdzie astronomowie mogą w czasie rzeczywistym obserwować kosmiczne kolizje.

Układ Słoneczny jest bogaty w małe, szybko poruszające się obiekty, które regularnie uderzają w większe ciała niebieskie. Obserwacja zjawisk zachodzących w okolicach pierścieni Saturna w czasie rzeczywistym, może pomóc naukowcom zrozumieć proces powstawania różnych planet Układu Słonecznego.

Obiekty trafiające w pierścienie Saturna są różnej wielkości - ich średnice szacuje się od kilku centymetrów do nawet kilkunastu metrów. Astronomowie przebadali ślady pozostawione przez meteoroidy w latach 2005, 2009 i 2012. Potrzebne były do tego miesiące obserwacji i setki przesłanych przez sondę Cassini zdjęć.

Obecnie panują znakomite warunki do obserwacji Saturna, nawet za pomocą niewielkich teleskopów. Wykorzystując ten fakt, może któremuś z astronomów-amatorów uda się dostrzec znamiona kosmicznych kolizji.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Meteoroid | Meteor | Saturn | Układ Słoneczny | kolizja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy