Będzie się działo. Boeing jeszcze raz przeprowadzi testowy lot kapsuły Starliner

Koncern ostatnimi czasy boryka się z ogromnymi problemami, nie tylko w kwestii samolotów, ale również pojazdów kosmicznych. NASA traci cierpliwość do Boeinga. Agencja zaczyna się przekonywać do SpaceX.

Będzie się działo. Boeing jeszcze raz przeprowadzi testowy lot kapsuły Starliner
Będzie się działo. Boeing jeszcze raz przeprowadzi testowy lot kapsuły StarlinerGeekweek

20 grudnia ubiegłego roku miał miejsce wielki test załogowej kapsuły CST-100, dzięki której astronauci będą mogli podróżować pomiędzy Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Niestety, misja nie zakończyła się sukcesem. Tuż po rozpoczęciu lotu, nastąpił problem z zegarem, który był nieprawidłowo ustawiony, w rezultacie czego kapsuła spaliła zbyt dużo paliwa, by samodzielnie dotrzeć do kosmicznego domu.

Chociaż Starliner nie osiągnął planowanej orbity i nie przybył zgodnie z planem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Boeing był w stanie zrealizować szereg celów testowych podczas lotu związanych z programem komercyjnej załogi NASA. Firma zebrała dane i dokonała stosownych poprawek. jej przedstawiciele zapowiedzieli, że chcą przeprowadzić test jeszcze raz, by pokazać NASA, że ich system będzie w pełni bezpieczny dla astronautów.

Szykuje się więc wielka gratka dla entuzjastów misji kosmicznych. Jednocześnie nie miejmy już złudzeń, że nawet jeśli Boeingowi uda się przeprowadzić ten test w pełni pomyślnie, to i tak SpaceX zostanie pierwszą w historii USA prywatną firmą, która dostarczy astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Test kapsuły CST-100 Starliner może odbyć się w przyszłym miesiącu. Również w maju ma mieć miejsce pierwszy lot SpaceX z astronautami na pokładzie załogowej kapsuły Dragon-2. Co ciekawe, w kręgach zarządu NASA pojawiają się opinie, by wyeliminować firmę Boeing z programu komercyjnej załogi NASA. Agencja coraz bardziej przekonuje się do SpaceX. Firma Elona Muska oferuje nie tylko znacznie tańsze usługi, ale również cechuje ją coraz większa wiarygodność i elastyczność w działaniu.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/ / Fot. Boeing/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas