Jak sfotografować zaćmienie Słońca? Wystarczy aparat w telefonie i trochę fantazji
Wiele osób będzie próbowało uwiecznić nadchodzące częściowe zaćmienie Słońca w Polsce, które odbędzie się we wtorek, 25 października 2022 roku. Na wstępie warto zaznaczyć, że jest to mniej wymagające przedsięwzięcie niż obserwacje. Do tego celu można wykorzystać smartfon oraz wiele przedmiotów dostępnych w domu.
Częściowe zaćmienie Słońca to widowisko, w którym Księżyc przykrywa część tarczy Słońca. Najbliższe widoczne z Polski odbędzie się już 25 października w godzinach od 11:13 do 13:32. W kulminacyjnym momencie zaćmienia (około 12:20) pod tarczą Księżyca zniknie nawet 46 procent tarczy Słońca.
Chcąc zaobserwować częściowe zaćmienie Słońca w Polsce, nie obędzie się bez skierowania wzroku w stronę naszej dziennej gwiazdy. To może być niebezpieczne jeśli do obserwacji użyje się filtrów takich, jak dyskietki, przydymione szkło, okulary przeciwsłoneczne, maski spawalnicze i inne temu podobne gadżety znajdujące się w każdym domu.
O ile dostatecznie ściemnią one blask Słońca, o tyle nie uchronią oczu przed groźnym promieniowaniem UV. Obserwacje zaćmienia najlepiej prowadzić przy pomocy okularów do obserwacji zaćmienia Słońca lub filtru słonecznego w postaci folii ND5. Jeśli z jakiegoś powodu są one niedostępne, być może warto rozważyć fotografowanie?
Większość aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych posiada obiektywy o szerokim polu widzenia. Oznacza to, że są one przystosowane do fotografowania krajobrazów i słabo radzą sobie ze zdjęciami konkretnych punktów na nieboskłonie. Nie oznacza to jednak, że posiadacze smartfonów okażą się bezsilni w próbie uwiecznienia tego zjawiska.
Oto instrukcja podpowiadająca, jak sfotografować częściowe zaćmienie Słońca:
- Znajdź tryb profesjonalny w aplikacji aparatu.
- Ustaw opcję ostrości na nieskończoność tak, aby krajobraz był możliwie najostrzejszy.
- Zmniejsz ekspozycję do najmniejszej możliwej wartości np. 1/1000
- Ustaw ISO na możliwie najmniejszą wartość np. ISO 100.
- Zasłoń aparat telefonu dowolnym domowym filtrem zmniejszającym blask Słońca (np. płyta CD, dyskietka, przydymione szkło, maska spawalnicza). W tym przypadku będzie to bezpieczne, ponieważ promieniowanie UV nie uszkodzi aparatu fotograficznego.
- Skieruj telefon z zasłoniętym aparatem w stronę Słońca i wykonaj fotografię.
- Jeśli Słońce na zdjęciu jest za małe, to użyj zoomu lub opcji teleobiektywu.
Jeśli używany smartfon nie posiada trybu profesjonalnego, należy postępować następująco:
- Zasłoń aparat telefonu dowolnym domowym filtrem zmniejszającym blask Słońca (np. płyta CD, dyskietka, przydymione szkło, maska spawalnicza).
- Skieruj telefon w stronę Słońca.
- Użyj zoomu, aby powiększyć obraz tarczy słonecznej.
- Dotknij tarczy Słońca na telefonie, aby wyostrzyć jej obraz.
- Wykonaj fotografię.