Przez co oglądać zaćmienie Słońca 2022 i jak robić to bezpiecznie?
To już dzisiaj. 25 października 2022 roku częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. Przez co oglądać to niezwykłe zjawisko astronomiczne i jak robić to bezpiecznie dla naszego wzroku?
Mimo że Słońce jest najłatwiej zauważalnym obiektem na niebie, to jego bezpośrednie obserwacje mogą być niebezpieczne dla oka. Nie trzeba nawet używać teleskopu czy lornetki, żeby narazić się na trwałe uszkodzenie wzroku.
Wszystko za sprawą szkodliwego promieniowania emitowanego przez Słońce, które może powodować wiele negatywnych konsekwencji dla oczu. Z tego powodu warto zadbać o bezpieczeństwo obserwacji, a metod jest co najmniej kilka.
W internecie można odnaleźć wiele najróżniejszych pomysłów na obserwowanie Słońca. Niestety część z nich może być niebezpieczna dla naszego wzroku.
Zdecydowanie złym pomysłem jest korzystanie ze:
- zdjęć rentgenowskich,
- dyskietek,
- płyt kompaktowych,
- kliszy,
- przydymionych szkiełek,
- okularów przeciwsłonecznych lub innych tego rodzaju gadżetów dostępnych w każdym domu.
Mimo że pozwolą one ograniczyć blask Słońca, to jednak nie będą absorbowały szkodliwego promieniowania UV.
Najbezpieczniejszym sposobem na obserwacje częściowego zaćmienia Słońca we wtorek, 25 października, będzie użycie filtrów zapewniających stuprocentowe bezpieczeństwo.
Najlepiej wyposażyć się w specjalne okulary do obserwowania zaćmień, które można kupić w dowolnym sklepie astronomicznym. Jeśli akurat nie ma ich w ofercie, można dopytać o filtr słoneczny w postaci folii ND5, a okulary wykonać samodzielnie za pomocą tektury lub kartonu. Wystarczy trochę umiejętności plastycznych.
Jeśli akurat z jakiegoś powodu wspomniana folia ND5 będzie niedostępna, można skorzystać z innych metod obserwacyjnych. Jedną z nich może okazać się Camera Obscura. To rodzaj prymitywnego aparatu fotograficznego, który łatwo można wykonać w domu. Wystarczy karton lub tektura oraz kartka białego papieru.
Aby wykonać ten przyrząd, należy zrobić niewielką dziurkę w nieprzeźroczystej tekturze, przez którą przeciskało się będzie światło słoneczne. Po skierowaniu go na białą kartkę powinien się zarysować biały okrąg. To nic innego, jak odwrócona tarcza słoneczna, która podczas zaćmienia będzie lekko nadgryziona przez Księżyc. Konstruując ten przyrząd można eksperymentować z rozmiarami otworu, oraz odległością dzielącą go od białej kartki. Warto jednak zadbać o to, by światło słoneczne padało na nią prostopadle.