NASA zapowiada spektakularne obrazy 3D powierzchni Marsa z nowego łazika

Już w przyszłym roku na powierzchni Czerwonej Planety wyląduje najbardziej zaawansowany w historii robotyczny łazik o nazwie Perseverance i dron o nazwie Ingenuity, których zadaniem będzie poszukiwanie tam śladów życia.

NASA zapowiada spektakularne obrazy 3D powierzchni Marsa z nowego łazika
NASA zapowiada spektakularne obrazy 3D powierzchni Marsa z nowego łazikaGeekweek

NASA informuje, że robot będzie wyposażony w zestaw kamer i instrumentów badawczych. Mają one pozwolić jeszcze dokładniej badać powierzchnię tej tajemniczej planety w celu poznania jej burzliwej historii. Perseverance będzie pierwszym robotem, który pobierze próbki skał do późniejszych badań w laboratoriach na naszej planecie. Zostaną one odebrane z Marsa w trakcie kolejnych misji. W przygotowaniu ich biorą udział polscy naukowcy.

Fanów eksploracji ciał niebieskich powinna zainteresować wiadomość, że Perseverance będzie mógł wykonywać spektakularne 360-stopniowe panoramy 3D terenów, które będzie eksplorował w swojej pełnej niebezpieczeństw podróży. Mają to być obrazy o niedostępnej dotąd jakości i szczegółowości. NASA zapowiada, że będzie można je pobierać z dedykowanej witryny internetowej, poddawać swojej obróbce i na końcu opublikować w dziale dla społeczności.

W tej chwili możemy oglądać obrazy z powierzchni Marsa, wykonane z perspektywy łazika Curiosity, jednak ten łazik przybył na tę planetę w 2012 roku, więc kamery, w jakie został wyposażony, są już stare i pod żadnym względem nie mają szans równać się z tymi z Perseverance.

Najciekawszym zestawem mają być znane z Curiosity kamery Mastcam. Jednak teraz otrzymają one nazwę Mastcam-Z, a to ze względu na fakt, że będą mocno zmodyfikowane, dzięki czemu mają one nie tylko oferować bardzo duże zbliżenia na obiekty znajdujące się na powierzchni, ale również wykonywać szerokie panoramy.

Łazik uda się w swoją pełną niebezpieczeństw podróż na Czerwoną Planetę rakietą Atlas V już w lipcu tego roku, a dotrze na ten tajemniczy glob w lutym 2021 roku. Lądowanie nastąpi w rejonie delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Wówczas rozpocznie się nowa era badań tej fascynującej planety i poszukiwania na niej śladów niegdyś rozwijającego się tam życia.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas