Oto nowe, spektakularne obrazy komety ATLAS, która rozpadła się na 30 części

Astronomowie z NASA wykonali najbardziej dokładne dotychczas obrazy niezwykłej komety C/2019 Y4 ATLAS, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubblea. Ten tajemniczy obiekt pomoże nam poznać historię Wszechświata.

Oto nowe, spektakularne obrazy komety ATLAS, która rozpadła się na 30 części
Oto nowe, spektakularne obrazy komety ATLAS, która rozpadła się na 30 częściGeekweek

Kometa zapowiadała się na astronomiczny hit nie tylko 2020 roku, ale również ostatnich lat. Takie obiekty nie są częstymi gośćmi w Układzie Słonecznym. Zbliżając się do Słońca, jej jasność miała szybko rosnąć, a warkocz rozpościerać się na większości ziemskiego nieba. Niestety, miesiąc temu świat lotem błyskawicy obiegła niepokojąca wiadomość o rozpadzie jądra na kilka części.

Wówczas entuzjaści zjawisk astronomicznych stracili nadzieję na ujrzenie spektakularnego zjawiska. Jednak astronomowie zacierali ręce, gdyż chociaż rozpad komety to coś zupełnie normalnego, to jednak nigdy dotąd nie mieliśmy tak świetnej sposobności do prowadzenia badań tego zjawiska za pomocą najbardziej zaawansowanych systemów obserwacyjnych.

Tego typu obiekty przemierzają ogromne przestrzenie Wszechświata. Dzięki nim możemy poznać przeszłość formowania się nie tylko Układu Słonecznego, ale również innych układów planetarnych. Taka cenna wiedza może przydać się w programach poszukiwań drugiej Ziemi i obcych cywilizacji, a także rzucić więcej światła na specyfikę formowania się planet.

Najnowszy widok na kometę ATLAS w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubbe'a. Fot. NASA/HST.

Najnowsze obserwacje komety C/2019 Y4 ATLAS za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a ujawniły jej dalszy szybki rozpad. W ciągu zaledwie kilku dni astronomowie dostrzegli dziesięć kolejnych części. Najpierw było to 30, a później już 25. Oznacza to, że fragmenty szybko wypalają się i znikają, ale na ich miejsce pojawiają się kolejne.

Fragmentująca kometa znajduje się obecnie na orbicie Marsa, ok. 145 milionów kilometrów od Ziemi. ATLAS zbliży się do naszej planety 23 maja, w odległości ok. 115 milionów kilometrów. Astronomowie liczą, że wówczas uda im się przeprowadzić najbardziej dokładne obserwacje za pomocą najróżniejszych systemów naziemnych i orbitalnych.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA/HST

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas