Rakieta Neutron od Rocket Lab wyniesie w kosmos ładunki i... astronautów
Rocket Lab w relatywnie krótkim czasie udało się zyskać renomę i popularność, skupiając się na częstym wysyłaniu w kosmos małych satelitów, tyle że firma ma zdecydowanie większy apetyt.
Dosłownie i w przenośni, bo dziś dowiadujemy się, że zaprezentowana ostatnio większa rakieta wielokrotnego użytku o nazwie Neutron, będzie miała za zadanie wynieść w kosmos nie tylko ładunek, ale i astronautów. Rocket Lab po raz pierwszy osiągnęło orbitę w 2018 roku i od tego czasu wystrzeliło na nią blisko 100 satelitów, specjalizując się w tych małych o wadze do 300 kg. Teraz zaś chce znacząco rozszerzyć portfolio swojej oferty o dużo większe ładunki o zastosowaniu komercyjnym, cywilnym i militarnym, a nawet załogowe loty kosmiczne - wszystko za sprawą rakiety nośnej o średnim udźwigu o nazwie Neutron.
Rakieta startowa, składająca się z dwóch modułów, będzie mierzyć 40 metrów długości, a owiewka ładunku ma średnicę 4,5 metra. Jeśli zaś chodzi o udźwig, to Neutron jest w stanie wynieść 8000 kg na niską orbitę okołoziemską, 2000 kg na Księżyc i 1500 kg na Marsa. Rakieta będzie startować z należącego do NASA Wallops Flight Facility w Virginii, a jej pierwszy moduł jest zaprojektowany do wielokrotnego użytku, bo po starcie wylądować ma na oceanicznej platformie, zupełnie jak w przypadku rakiet SpaceX.
I choć jeśli chodzi o udźwig, Neutron nie ma szans w starciu z projektami Elona Muska, bo Falcon Heavy na starcie oferował już 63800 kg, to zdaniem Rocket Lab będzie to jedna z ich zalet. Jak bowiem tłumaczy CEO firmy, Peter Beck: - Efektywne budowanie mega konstelacji przyszłości wymaga umieszczenia wielu satelitów w różnych płaszczyznach orbity. To wymóg, przez który często oglądamy duże statki kosmiczne latające z obciążeniem dużo poniżej swojego pełnego udźwigu, co jest niewiarygodnie drogie i niewydajne w kontekście budowania konstelacji. 8-tonowy udźwig Neutron sprawia, że jest idealny do wynoszenia satelitów w paczkach do konkretnych płaszczyzn orbitalnych, tworząc celowane i zdecydowanie wygodniejsze podejście do tworzenia dużych konstelacji. A kiedy pierwszy start? Rocket Lab chciałoby, żeby Neutron wzniósł się w powietrze do 2024 roku.
Źródło: GeekWeek.pl/Rocket Lab / Fot. Rocket Lab