Statek kosmiczny o długości kilku kilometrów? Chiny rozpoczęły nad nim prace

Państwo Środka nie próżnuje. Tamtejszemu rządowi marzy się stworzenie wszystkiego największego na świecie, jak kiedyś było to w USA. Teraz na tapecie znajduje się największy w historii statek kosmiczny dla tysięcy ludzi.

Statek kosmiczny o długości kilku kilometrów? Chiny rozpoczęły nad nim prace
Statek kosmiczny o długości kilku kilometrów? Chiny rozpoczęły nad nim praceGeekweek

Chiny budują na ziemskiej orbicie swoją największą stację kosmiczną, ale już chcą mieć coś jeszcze większego. Chodzi o gigantyczny statek kosmiczny, dzięki któremu astronauci mogliby rozpocząć podróże po Układzie Słonecznym, a rząd przemienić swój kraj w naród międzyplanetarny.

Fundacja naukowa National Natural Science Foundation of China rozpoczęła właśnie finansowanie niezwykle ciekawego projektu. Jeśli myślicie, że to tylko zabawa, to bardzo się mylicie. Ta organizacja ma na swoim koncie wiele sukcesów i wdrożonych rewolucyjnych projektów, które w wielu dziedzinach życia zmieniają oblicze Chin w kierunku jeszcze potężniejszego supermocarstwa.

Koncepcja zakłada budowę statku kosmicznego o długości kilku kilometrów. Ma on powstać na orbicie z połączonych ze sobą tysięcy modułów, które zostaną tam dostarczone z Ziemi lub zbudowane bezpośrednio w kosmosie. Jak zapewne domyślacie się, budowane będą w przeznaczonych do tego specjalnych fabrykach, dysponujących choćby gigantycznymi drukarkami 3D.

Może ten projekt wydawać się fikcją, której nie da się obecnie zrealizować, ale fundacja już teraz chce rozpocząć prace, by sukcesywnie go urzeczywistniać. Potężna rakieta Długi Marsz 9 będzie w użytku w 2030 roku, wówczas będzie można zacząć wynosić na orbitę pierwsze moduły gigantycznego statku kosmicznego.

Chociaż aktualnie Chiny w kwestiach kosmicznych są o przynajmniej 10 lat za USA, to jednak znając ich determinację i szybki rozwój, możemy być pewni, że projekt zrealizują. Eksperci sądzą, że gdyby Elon Musk chciał zbudować taki gigantyczny statek za pomocą swojego Starshipa, to nie patrząc na koszty, realnie mógłby powstać w ciągu 10 lat. W przypadku Chin może to być 15 lat, ale gdy uwzględnimy surowce wydobywane np. na Księżycu.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Wallpaper Abyss/Unsplash

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas