Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć zmęczenie
Regularne spacery redukują zmęczenie, odczuwane przez pacjentów po operacjach przeprowadzanych z powodu raka trzustki.
Takich informacji dostarcza nam "Journal of the American College of Surgeons".
Zespół Theresy P. Yeo z Thomas Jefferson University School of Nursing w Filadelfii (USA) przeprowadził badania na 102 pacjentach i pacjentkach w wieku 66 i 67 lat, operowanych z powodu raka trzustki (rak głowy trzustki oraz okołobrodawkowy). Cierpieli oni także na nadciśnienie lub cukrzycę, jednak mogli się poruszać bez większego wysiłku.
Ruch zmniejsza dolegliwości bólowe
Jak się okazało, grupa, która po operacji regularnie spacerowała, poczuła się znacznie mniej zmęczona. Docelowo uczestnicy badań mieli spacerować od 80 do 150 minut tygodniowo. Poprawę samopoczucia odnotowano u 27 proc. ćwiczących i tylko 19 proc niećwiczących. Ponadto w grupie, która spacerowała, zmniejszyły się dolegliwości bólowe.
Przewlekłe zmęczenie to problem, który dotyka nawet 96 proc. osób leczonych z powodu raka trzustki - jest wręcz uważane za stan normalny w przypadku tak ciężkiej choroby. Zmęczenie nie ustępuje pod wpływem snu, utrudnia wykonywanie codziennych czynności i może prowadzić do lęku oraz depresji. Spacer nie wymaga dużej sprawności, specjalnego sprzętu ani refundacji, wydaje się więc dobrym środkiem pomocniczym w leczeniu raka.