Jeden wyścig, cztery pory roku

- By skończyć ten wyścig potrzebna jest pasja, odwaga oraz respekt do gór, umysłu i ciała - powiedziała Brytyjka Lizzy Hawker, czterokrotna zwyciężczyni najtrudniejszych na świecie zawodów w biegach górskich The North Face Ultra Trail du Mont Blanc.

Tsuyoshi Kaburak biegnie przez Lac Combal /fot. Dan Milner
Tsuyoshi Kaburak biegnie przez Lac Combal /fot. Dan Milner 

Tegoroczna edycja odbyła się pod koniec sierpnia, oczywiście w Chamonix we Francji. Najlepszym biegaczem okazał się Kilian Jornet Burgada (Hiszpania), który wyprzedził swojego rodaka Ikera Karrera oraz Francuza Sebastiana Chaigneau. Najlepszy Polak - Krzysztof Dołęgowski - zajął bardzo wysokie 28. miejsce.

Połowa zrezygnowała

Nagłe burze opóźniły start The North Face Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) o pięć godzin, groźba osunięcia ziemi i lawiny skalnej doprowadziły do zmiany trasy biegu, co spowodowało jej wydłużenie o kolejne 2 km (do 168 km) oraz zwiększyło podbiegi o 90 metrów (do 9590 metrów).

Ponadto trudne warunki pogodowe - deszcz w dolinach, śnieg na przełęczach, niskie temperatury w nocy i bardzo wysokie w dzień - sprawiły, że był to jeden z najtrudniejszych wyścigów od pierwszej edycji w 2003 roku. W czasie biegu zrezygnowało aż 53 proc. z 2300 zawodników, ale ci którzy zostali pobiegli najszybciej w historii.

Wygrana po raz czwarty

Spośród 86 startujących kobiet najszybsza okazała się Elizabeth "Lizzy" Hawker z Wielkiej Brytanii, zawodniczka teamu The North Face. Czas 25 godzin 3 minuty 00 sekund dał jej 13. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Lizzy jako pierwsza kobieta w historii wygrała bieg po raz czwarty - wcześniej dokonała tego w 2005, 2008 i 2010 roku. Drugie miejsce zajęła Hiszpanka Nere Martinez Urruzola, która przybiegła na metę prawie trzy godziny później, a trzecie Amerykanka Barcy Piceu Africa.

 

- Biegi takie jak The North Face Ultra Trail du Mont Blanc trzeba biec z odwagą i pokorą. To było wspaniałe uczucie znaleźć się na tej pięknej trasie z tyloma zawodnikami, którzy dzielą moją pasję do gór i biegów po szlakach. Dokuczał mi jednak silny ból biodra i wiele kosztowało mnie dotarcie do mety. Nie byłam pewna czy się nie wycofam, ale bardzo mocno dopingujący kibice dodali mi sił - powiedziała zwyciężczyni.

Doping kibiców dodawał skrzydeł

Wyścig mężczyzn to walka od początku do samego końca. Najwyższe miejsce zajął Hiszpan - 24-letni Kilian Jornet Burgada (20 godz. 36 min 43 sek.). Tuz za nim uplasował się, jedynie 9 minut wolniejszy od lidera, Iker Karrera Aranburu. Do dwudziestej godziny biegu wydawało się, że trzecie miejsce zajmie Migual Heras Hernadez, ale niestety kontuzja kolana pokrzyżowała jego plany. Ostatecznie, z jedynie 10-minutową stratą do Kerrery trzecie miejsce na podium zajął Sebastian Chaigneau - francuski zawodnik teamu The North Face.

 

- Cieszę się z trzeciego miejsca, ponieważ zdobycie go było naprawdę trudny wyzwaniem. Pogoda nas nie rozpieszczała: deszcz w Chamonix, śnieg i lód na przełęczach, chłód nad ranem i upał w południe - gdyby nie doping kibiców, którzy przez cały czas byli na trasie mogłoby zabraknąć mi sił. Ponadto Kilian i jego hiszpańscy koledzy, narzucili niesamowite tempo pracując jako team - podsumował swój bieg Chaigneau.

Doskonałe wyniki Polaków

Najlepszym Polakiem okazał się Krzysztof Dołęgowski, który zajął fantastyczne 28. miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn z czasem 28 godz. 26 min i 42 sek. Z kolei Magdalena Ostrowska - Dołęgowska zajęła w krótszym biegu (CCC - 98 km) wysokie 8. miejsce w swojej kategorii.

Zawody The North Face Ultra Trail du Mont Blanc odbywają się co roku pod koniec sierpnia w Chamonix we Francji. 5500 biegaczy z 58 krajów bierze udział w jednym z czterech wyścigów. Najważniejszy to The North Face UTMB, którego trasa - 166 km, 9500 m pozytywnego przewyższenia (tylko do góry) - prowadzi wokół masywu Mont Blanc przez terytorium Francji, Włoch i Szwajcarii. Pozostałe 3 biegi to 98-kilometrowy CCC; 111-kilometrowy TDS oraz drużynowy PTL, którego trasa liczy 300 km.

Zobacz, jak wyglądają zawody Ultra Trail du Mont Blanc:

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas