Łódź zyska niezwykły budynek. Wiemy, kiedy powstanie ażurowa kamienica

O tej inwestycji mówi się już od wielu lat. Centrum Łodzi w końcu wzbogaci się o niezwykły obiekt, który ma szanse stać się chętnie odwiedzanym miejscem nie tylko przez mieszkańców, ale i turystów. To ażurowa kamienica, która zostanie wybudowana na rogu pasażu Schillera i ulicy Piotrkowskiej.

O projekcie ażurowej kamienicy w Łodzi pisaliśmy w GeekWeeku pod koniec 2021 roku. Wówczas Zarząd Inwestycji Miejskiej w Łodzi ogłosił przetarg. Wygrała go lokalna firma BAM Architektura. Budynek stanie w miejscu ogródka zburzonej kawiarni Hort Cafe (dawniej Hortex) zamkniętej w 2019 roku. Jak wskazuje Urząd Miasta, miejsce zniknęło z mapy Łodzi, ponieważ ówczesnego właściciela przerósł remont. 

W związku z tym, że przestrzeń nie znosi pustki, miasto zaproponowało niecodzienne rozwiązanie - szklano-metalową, lekką konstrukcję nawiązującej do eklektycznej zabudowy ulicy Piotrkowskiej. Pierwsze wizualizacje pojawiły się w czerwcu 2021 roku, dzięki czemu już wtedy obiekt zyskał sławę.

Reklama

- Wstępną koncepcję ażurowej kamienicy stworzył architekt miasta Marek Janiak. Jego inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim. Zaproponowana wtedy przez architektów idea "drucianej kamienicy" w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. XX w. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale po rozbiórce ogródka pojawiła się taka możliwość. - informowało miasto w 2021 roku.

Co będzie w nowej ażurowej kamienicy?

Na parterze powstanie nowy lokal użytkowy wyposażony we wszystkie media oraz szklane ściany, przez które będzie można obserwować pasaż Schillera i ulicę Piotrkowską. Na drugiej i trzeciej kondygnacji powstaną tarasy, na których przyszli najemcy parteru będą mogli zaaranżować ogródki sezonowe, jak z kolei poinformował Urząd Miasta 13 grudnia 2023 roku.

Budowa ażurowej kamienicy ma rozpocząć się w 2024 roku, a do użytku oddana zostanie w 2025 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | Łódź | kamienica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy