​Ogromne zagrożenie dla powodzian. "Woda kranowa może nie nadawać się do spożycia"

Woda zalewająca dobytek to niejedyne zagrożenie, jakie niesie ze sobą powódź. - Na terenach dotkniętych katastrofą mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Spożywanie wody skażonej może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Podczas powodzi dostępna woda może nie nadawać się do picia
Podczas powodzi dostępna woda może nie nadawać się do piciaNewsLubuskiEast News

Wielu mieszkańców obszarów zalanych dostało alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa związane z piciem dostępnej wody. - Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - głosił komunikat. Dlaczego tak ważne jest zaopatrzenie się w wodę butelkowaną lub korzystanie z cystern?

Woda powodziowa to ogromne zagrożenie dla zdrowia

Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem, w związku z czym przepływając przez środowisko, nabiera jego charakteru. W normalnych warunkach jest to pozytywne zjawisko, dzięki rozpuszczaniu woda wzbogaca się w niezbędne dla naszego organizmu mikroelementy jak wapń, magnez i wiele innych.

Woda podczas powodzi może zalać obiekty, które będą źródłem poważnych zanieczyszczeń (zakłady używające związków chemicznych, magazyny, apteki, oczyszczalnie ścieków), lub obszary z zanieczyszczeniami pochodzenia biologicznego (łąki zanieczyszczone odchodami zwierząt). Stojąca wszędzie woda to nie tylko piasek, kamienie i fragmenty roślin, ale także niewidoczne gołym okiem bakterie Escherichia coli czy Salmonella. Niebezpieczne substancje mogą doprowadzić do poważnych infekcji układu pokarmowego (np. biegunka, zapalenie żołądka), reakcji alergicznych, a nawet oparzeń chemicznych, a dostanie się ich do otwartych ran, może skutkować poważnymi powikłaniami.

Kontakt z zanieczyszczoną wodą grozi zachorowaniem na tężec, dur brzuszny i żółtaczkę typu A. Choć rzadko się o tym wspomina, wysoki stan wody doprowadza również do podmywania, a nawet zalewania cmentarzy, co również może być niezwykle niebezpieczne dla lokalnej społeczności.  Warto pamiętać, że Sanepid ma zapewnione szczepionki przeciwko wyżej wymienionym chorobom i w razie potrzeby istnieje możliwość zaszczepienia (potrzeby są szacowane i uruchamiana jest akcja szczepień).

Tuż przed powodzią, w jej trakcie oraz po ustąpieniu wody nie wolno pić wody ze studni. W pierwszym przypadku zanieczyszczona woda może już przemieszczać się w wodach gruntowych, czego nawet nie jesteśmy świadomi (tu również mogą być wydawane komunikaty GIS). W dwóch kolejnych nanoszony muł i zanieczyszczenia sprawiają, że woda musi zostać odpowiednio zdezynfekowana, a najlepiej jeszcze przebadana przez sanepid.

Woda z zalanych prywatnych studni nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi, konieczna będzie dezynfekcja studni i badania wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Przekazał w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny

- Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu - czytamy w tym samym komunikacie GIS. W tym celu najlepiej powstrzymać się od picia jej, śledzić komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego lub lokalne przekazy, w których może być podana informacja o zanieczyszczeniu wody.

W sprzedaży możemy dostać liczne butelki filtrujące, tabletki i inne urządzenia, które mają zapewnić nam dostęp do czystej wody. Choć wykorzystanie ich wydaje się w tym przypadku dobrym pomysłem, to może się okazać, że usuną one zanieczyszczenia biologiczne, a nie poradzą sobie ze związkami chemicznymi. Lub mogą nie poradzić sobie z tak dużą ilością zanieczyszczeń.

W przypadku powodzi najlepiej postawić na wodę butelkowaną lub dostarczaną cysternami. Wówczas mamy pewność, że jej jakość będzie odpowiednio zapewniona i nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli tylko osoby zagrożone mają możliwość skorzystania z pomocy, warto udać się do takich punktów, gdzie z całą pewnością zostanie zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas