Pan młody: wytwornie i z fantazją

Strój pana młodego jest zwykle traktowany jako dodatek do sukni panny młodej. Najczęściej nikt nawet nie pyta go o zdanie w tej kwestii. Tymczasem mężczyźni też mają wrażliwość estetyczną i potrzebę wyrażania własnej indywidualności poprzez wygląd zewnętrzny.

fot. Giacomo Conti
fot. Giacomo ContiMagazyn Wesele

Wbrew obiegowym opiniom w niczym nie ujmuje to ich męskości - wręcz przeciwnie. Co możemy zaproponować panom, aby zachowując harmonię ze stylizacją panny młodej, nie dali się zepchnąć w cień?

Zapytaliśmy o to Lucynę Olbratowską, projektantkę z Zakładów Odzieżowych Bytom S.A.

Renata Rychlik: Mówi się, że kobieta jest obrazem, a mężczyzna ramą, ale czy to znaczy, że jego strój jest mniej ważny od kobiecego?

Lucyna Olbratowska: Ramy też się zdobi. Każdy dobrze się czuje wtedy, gdy wygląda efektownie. Nic lepiej nie podkreśla męskiej urody jak dobrze wyważony czarno-biały zestaw. Najlepszym przykładem jest dopasowany do sylwetki frak. W nim każda figura, niekoniecznie idealna, prezentuje się rewelacyjnie. Oczywiście, konieczne jest tu zachowanie najwyższej jakości tkanin i dbałość o konserwatywną klasykę. Musi to być ubiór z dobrej gatunkowo wełny, z atłasowymi klapami i atłasowymi guzikami, kamizelka z białej bawełnianej piki, koszula frakowa z usztywnionym gorsem, biała mucha, spodnie z lampasami i sznurowane lakierki. Jeżeli mężczyzna uzupełni ten strój cylindrem i laseczką, to na pewno nie przejdzie niezauważony. Jednak frak to nie tylko czerń i biel. Na wielkich galach, takich jak rozdanie Nagród Nobla czy nagród filmowych, pojawiają się panowie w kolorowych, misternie haftowanych frakach w stylu Ludwika XIV, przeszywanych złotymi nićmi, ozdabianych kamieniami szlachetnymi. Są to rzeczy jednostkowe, niepowtarzalne, robione na zamówienie i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Frak jest jednak strojem zarezerwowanym na wieczór - tymczasem większość ślubów odbywa się o wcześniejszych porach...

- Po południu można założyć surdut, który jest równie efektowny. Jest to rodzaj dłuższej, dopasowanej do sylwetki marynarki. Surdut nie musi być czarny, może być na przykład w kolorze perłowym. Do tego spodnie w szaro-czarno-białe paseczki, tzw. sztuczkowe, lakierki i koszula z zaokrąglonym kołnierzykiem. Strój uzupełnia kamizelka z brokatu (lub błyszcząca atłasowa) i szeroki krawat albo różnego rodzaju wiązania ozdobione szpilką z perłą czy brylantem. Surdut jest ubraniem mniej zobowiązującym, pozostawia swobodę doboru dodatków i dlatego na zachodzie stanowi najbardziej popularny strój dla pana młodego.

W jaki sposób pan młody może podkreślić strojem ten wyjątkowy dzień w swoim życiu? Co zrobić, żeby wyglądał wytwornie i niebanalnie?

- Najczęściej mężczyźni kupują do ślubu garnitur, który ma im służyć potem na inne okazje. Trzeba rozróżnić dwie rzeczy: ubiór do pracy ma całkiem inny charakter niż strój wieczorowy czy wizytowy. Wyjątek stanowi klasyczny garnitur z tenisu (białe prążki na granatowym tle), niezmieniający się od stu lat. Taki garnitur jest odpowiedni do pracy, ale w połączeniu z efektowną koszulą i eleganckimi spinkami do mankietów może spokojnie pełnić rolę stroju ślubnego - o ile suknia panny młodej nie ma charakteru balowego. Oryginalność można uzyskać, wybierając starannie niestandardowe dodatki, np. jedwabny, ręcznie tkany krawat czy eleganckie sznurowane buty. W tej chwili synonimem najwyższej klasy są buty na czerwonej podeszwie.

Jak bardzo pan młody może poszaleć z kolorami i wzorami w swoim stroju?

- W garniturach obowiązują obecnie jednobarwne tkaniny: czerń, granat i szarość - najmodniejsza ta z metalicznym połyskiem. Klasyczny styl przełamuje się barwnymi koszulami, krawatami, szalami... Bardzo modnym kolorem w modzie męskiej jest fiolet, ale występuje on raczej w koszulach i dodatkach, a nie w całym garniturze - ten może mieć co najwyżej fioletowy połysk. Pięknie wyglądają połączenia różnych odcieni połyskujących szarości o tej samej temperaturze koloru. Zwolennicy klasycznej białej koszuli mają do wyboru biel perłową, szarą, écru... Do tego dochodzą zróżnicowane faktury: prążki, paseczki, drobniutka kratka. Koszula w kolorze innym niż biel najlepiej będzie wyglądała wtedy, gdy panna młoda ma chociaż jeden element stroju w tym samym kolorze. Wybierając kolor garnituru, nie wystarczy kierować się zasadami elegancji i typem urody, trzeba też brać pod uwagę szerokość geograficzną, z którą wiąże się określony rodzaj światła. Na przykład brązy pięknie prezentują się w pełnym południowym słońcu. W oświetleniu typowym dla naszej szerokości geograficznej wyglądają smutno.

Co jeszcze można doradzić przyszłemu panu młodemu, aby w dniu swojego ślubu wyglądał oryginalnie?

- Przede wszystkim niech nie stara się być oryginalny na siłę. Inspiracji musi poszukać w sobie, zastanowić się nad tym, co lubi, w czym czuje się dobrze i jaki efekt chce danym strojem uzyskać. Może wykorzystać w stroju elementy typowe dla określonych epok czy kultur, które są mu szczególnie bliskie. Przykładowo: może wystąpić w stroju ludowym lub aksamitnej marynarce i koszuli z żabotem. Najważniejsze, by jego strój harmonizował stylistycznie i kolorystycznie z suknią panny młodej oraz miejscem i charakterem całej uroczystości, podnosił jej rangę, a nie ośmieszał.

Magazyn Wesele / Rozmawiała Renata Rychlik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas