Siedzisz całe dnie za biurkiem? Przeczytaj koniecznie!

Prawidłowa postawa przy biurku i odpowiednio dostosowane miejsce pracy to istotne czynniki wpływające na zdrowie kręgosłupa. O tym, jakie są najczęstsze wady postawy i jak im zapobiegać wyjaśnia dr n. med. Artur Biel.

zdrowie
zdrowie123RF/PICSEL
Prawidlowa postawa za biurkiem może uratować nasze zdrowie123RF/PICSEL

Długotrwała praca w pozycji siedzącej jest niekorzystna dla kręgosłupa człowieka. Naturalne krzywizny kręgosłupa ulegają przeciążeniu, przykurczają się mięśnie, które skrócone potęgują nieprawidłowe ustawienie miednicy i kręgosłupa" - podkreśla dr n. med. Artur Biel, ortopeda, rehabilitant.

Wśród najczęstszych schorzeń specjalista wymienia dyskopatie, skrzywienie kręgosłupa, bóle głowy i szyi, a nawet szum w uszach.

- Najczęstsze wady postawy u osób dużo pracujących w pozycji siedzącej wynikają z przykurczu mięśni kończyn dolnych. Przykurczone mięśnie biodrowo - lędźwiowe i kulszowo - goleniowe sprawiają, że miednica ustawia się w nadmiernym pochyleniu ku przodowi, co doprowadza do przeciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mogą pojawiać się dyskopatie i przepukliny krążków międzykręgowych dając objawy min. rwy kulszowej. Nadmiernemu przeciążeniu ulega również lordoza szyjna - naturalne wygięcie ku przodowi. Mogą pojawić się bóle odcinka szyjnego z promieniowaniem do łopatek lub barków czy ramion oraz bóle głowy czy szumy w uszach - wymienia dr n. med. Artur Biel.

Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednio dostosowanego do naszej postury miejsca pracy, które zapewni nie tylko komfort, ale przede wszystkim uchroni nas przed licznymi dolegliwościami i schorzeniami wynikającymi ze złą postawą.

- Komponując prawidłowe, ergonomiczne stanowisko pracy należy zdawać sobie sprawę, że nie niwelujemy tym niekorzystnego wpływu pozycji siedzącej tylko go zmniejszamy. Siedzenie powinno być dostosowane do naszego wzrostu z domodelowanym podparciem w odcinku lędźwiowym i zagłówkiem. Obowiązkowe są wygodne oparcia, które dostosowane do wysokości siedzącego odciążają obręcz kończyn górnych. Ekran komputera powinien być na wysokości oczu osoby siedzącej w pozycji swobodnej, wyprostowanej. U osób dużo piszących na klawiaturze konieczne mogą być miękkie podparcia pod nadgarstki, które zapobiegają powstaniu np. zespołowi łokcia tenisisty - wyjaśnia specjalista.

Ortopeda podkreśla również, że osoby spędzające wiele godzin przed monitorem komputera powinny poświęcić wolny czas na liczne aktywności fizyczne. Ćwiczenia nie tylko przynoszą ulgę zbolałym i skurczonym mięśniom, ale również zmniejszą ryzyko powstania zmian w kręgosłupie.

- Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niekorzystnym następstwom pracy siedzącej jest prowadzenie regularnej aktywności fizycznej w czasie wolnym, dostosowanie stanowiska pracy i częste zmiany pozycji podczas siedzenia. Osoby długo siedzące powinny regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie biodrowo - lędźwiowe, kulszowo - goleniowe. Powinny również ćwiczyć mięśnie brzucha, pośladków i grzbietu, bo prawidłowe działanie tych ostatnich pomaga utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji i zmniejsza ryzyko powstawania zmian przeciążeniowych kręgosłupa np. dyskopatii - zachęca specjalista.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas