W Kołobrzegu powstanie nowe oceanarium. W środku dwa gigantyczne baseny

W Kołobrzegu do końca tej dekady powstać ma nowoczesne oceanarium. Będzie miejscem rozrywki, edukacji oraz centrum naukowo-badawczym, które przyciągnie nie tylko turystów, ale także mieszkańców miasta i okolic.

W Kołobrzegu powstanie nowe oceanarium
W Kołobrzegu powstanie nowe oceanariumZPMK/a7agmateriały prasowe

Kołobrzeg jest jednym z najbardziej popularnych nadmorskich miast, które każdego roku przyciągają rzesze turystów. Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poinformował o tym, że wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.

Nowe Oceanarium w Kołobrzegu. Kiedy ma powstać?

Jest już list intencyjny w sprawie budowy Oceanarium na Wyspie Solnej w Kołobrzegu, w sąsiedztwie Portu Jachtowego. Dokument podpisali prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski i Marek Stępień, właściciel Oceanarium, które od 5 lat działa w Międzyzdrojach, o czym poinformował ZPMK. Obiekt miałby powstać do 2029 roku i tym samym zwiększyć szanse miasta na zwycięstwo w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

- Teraz przed nami okres negocjacji, który mam nadzieję doprowadzi do podpisania warunkowej umowy dzierżawy, określające szczegółowe zasady współpracy - mówi prezes Lijewski. Po uzyskaniu zgody na dzierżawę z inwestorem zostanie podpisana umowa.

Nowe oceanarium ma być nowoczesnym obiektemZPMK/a7agmateriały prasowe

Koncepcja inwestycji sięga 2017 roku. Chodziło o powstanie całorocznej inwestycji, którą docenią zarówno mieszkańcy Kołobrzegu, jak i turyści. Pierwotnie program pod roboczą nazwą "Nautilium, Centrum Poznawczo - Edukacyjne Żeglarstwa" zakładał zagospodarowanie działki o powierzchni ponad 60 tys. mkw, na której stanie kompleks rozrywkowo-edukacyjny związany z żeglarstwem historią nawigacji, sportami wodnymi czy też szerzej pojmowaną tematyką morską. Przedsiębiorca z Międzyzdrojów prowadzący tam od 5 lat Oceanarium był jedynym, który zgłosił swoją ofertę w odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji. Te mogą się rozpocząć, gdyż placówka wpisuje się w wymaganą tematykę.

- Od początku zależało nam na tym, żeby teren na Wyspie Solnej wykorzystać w sposób, który nie tylko uatrakcyjni port, ale i wzbogaci czymś wyjątkowym miasto, a nawet region. Nie spodziewaliśmy się propozycji budowy właśnie oceanarium, ale cieszę się, że ta oferta wpisuje się w nasze wyobrażenia na temat przeznaczenia tego terenu. Co dla nas ważne, inwestor chce połączyć atrakcję polegającą na podziwianiu fauny i flory mórz i oceanów z edukacją, a nawet zapleczem naukowo - badawczym. To profesjonaliści współpracujący z renomowaną uczelnią, więc projekt może ciekawie ewoluować - dodaje Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.

Co będzie w kołobrzeskim oceanarium?

Oceanarium w Kołobrzegu ma być placówką większą i nowocześniejszą od tej, która działa w Międzyzdrojach. Zgodnie z ofertą miałoby być trzykondygnacyjnym nowoczesnym gmachem (jedna kondygnacja podziemna i dwie nadziemne) zapewniającym żyjącym tam zwierzętom najlepsze warunki. Dwa poziomy mają być przeznaczone na dwa olbrzymie zbiorniki z okazami flory i fauny morskiej, zarówno egzotycznymi, takimi jak drapieżne rekiny i ryby głębinowe, jak i żyjącymi w rodzimym ekosystemie.

W oceanarium będą dwa ogromne zbiorniki z fauną i florą morskąZPMK/a7agmateriały prasowe

Oprócz akwariów w oceanarium miałaby się znaleźć sala konferencyjno-kinowa, laboratorium naukowo-badawcze (Oceanarium w Międzyzdrojach już współpracuje m.in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie), pokój sensoryczno-poznawczy czy centrum nauki o nurkowaniu. W planach jest organizacja pokazów multimedialnych. Innymi słowy, ma być tu rozrywka, edukacja i sztuka. A w ramach odpoczynku i relaksu na dachu restauracja i taras z widokiem na port. Wizualizacje wyglądają bardzo obiecująco, autorem koncepcji jest studio a7ag.

Oceanarium będzie miejscem rozrywki, edukacji oraz centrum naukowo-badawczym, które przyciągnie nie tylko turystów ale także mieszkańców miasta i okolic.ZPMK/a7agmateriały prasowe

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udany start japońskiej rakiety H3AFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas