Chandrayaan-3

Wtorek, 16 stycznia 2024 (12:26) Aktualizacja Wtorek, 19 marca 2024 (13:56)
Chandrayaan-3 to misja kosmiczna Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), która ma na celu lądowanie na powierzchni Księżyca. Jest to bezpośredni następca misji Chandrayaan-2, którego lądownik, rozbił się podczas próby lądowania w 2019 roku.
Chandrayaan-3 - najważniejsze informacje
Chandrayaan-3 na powierzchni Księżyca. /ISRO /domena publiczna

Chandrayaan-3 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    program kosmiczny

 
Chandrayaan-3 została zaplanowana jako odpowiedź na niepowodzenie poprzedniej misji. Rząd indyjski zatwierdził projekt w 2020 roku, a od tego czasu ISRO intensywnie pracuje nad udoskonaleniem technologii lądowania. 

Chandrayaan-3, choć podobna do Chandrayaan-2, nie zawiera orbitera, ponieważ orbiter z poprzedniej misji nadal funkcjonuje i zbiera dane na orbicie księżycowej.
 
Lądowanie na Księżycu oraz przeprowadzenie badań naukowych za pomocą łazika ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia powierzchni Księżyca, szczególnie w kontekście poszukiwania zasobów mineralnych i wody. 

Chandrayaan-3 wpisuje się w rosnącą listę misji księżycowych prowadzonych przez różne kraje. W porównaniu jednak z programami takimi jak amerykański Artemis czy chińskie misje Chang'e, skala działania Chandrayaan-3 jest znacznie skromniejsza. Zamiast szerokiego zakresu badań, ISRO koncentruje się na specyficznym aspekcie lądowania i mobilnej eksploracji powierzchni. 

Nazwa Chandrayaan pochodzi z języka hindi, gdzie Chandra oznacza Księżyc, a Yaan oznacza pojazd lub statek. Łącznie Chandrayaan dosłownie oznacza pojazd księżycowy lub statek księżycowy.
 
Indyjska misja Chandrayaan-3 zakończyła się powodzeniem, a lądownik i łazik wylądowały na powierzchni Księżyca 23 sierpnia 2023 roku. 

Chandrayaan-3 - Wiadomości