Lądowanie na Księżycu! Indyjska misja Chandrayaan-3 zakończona powodzeniem

Indie właśnie dołączyły do ekskluzywnego klubu krajów, którym udało się wylądować na Księżycu. Misja Chandrayaan-3 to pierwsza taka próba miękkiego lądowania na Księżycu od czasu nieudanej misji Chandrayaan-2 w 2019 roku. Indie przejdą do historii zaledwie kilka dni po tym, jak na powierzchni Księżyca rozbił się rosyjski lądownik.

Lądowanie na Księżycu. AKTUALIZACJA godz. 14:30

Indie przejdą do historii, udało im się posadzić swój lądownik Vikram na powierzchni Księżyca. Po trwającej ponad miesiąc misji i niepowodzeniu misji Chandrayaan-2 Indie stają się pierwszym krajem w historii, któremu udało się wylądować w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Dzięki sprawnemu manipulowaniu systemami statku lądowanie Chandrayaan-3 przebiegło bez zakłóceń. Teraz możemy tylko czekać na pierwsze zdjęcia z powierzchni Księżyca. Jest to niesamowity sukces dla indyjskiego przemysłu kosmicznego.  

Indie pokazały, jak lądować na Księżycu

Zaledwie kilka dni po niepowodzeniu rosyjskiej misji księżycowej, będziemy świadkami kolejne próby miękkiego lądowania na powierzchni Księżyca. Indyjska misja księżycowa Chandrayaan-3 zbliża się wielkimi krokami do Srebrnego Globu. Jeżeli uda się pomyślnie umieścić lądownik na powierzchni Księżyca, dołączą do ekskluzywnego klubu, w którym znajdują się Stany Zjednoczone, Chiny i były Związek Radziecki.  

Reklama

Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Jeżeli Indie wylądują miękko, staną się dopiero czwartym krajem, któremu udał się ten wyczyn.

Co więcej, staną się pierwszym krajem, który wylądował w pobliżu bieguna południowego Księżyca. Jest to obszar, na którym prawdopodobnie znajduje się lód, który może się bardzo przydać w związku z planowanymi załogowymi misjami księżycowymi.  

Transmisja z próby lądowania rozpocznie się o godzinie 13:50. 

Indyjska misja księżycowa przeszła do historii

Według informacji przekazywanych przez ISRO misja do tej pory przebiega zgodnie z planem. Wszelkie systemy działają prawidłowo, a lądownik znajduje się na jak najlepszej drodze do udanego lądowania.  

Chandrayaan-3 od momentu wejścia na orbitę Księżyca dostarcza nam wysokiej jakości zdjęć ukazujących powierzchnię naszego naturalnego satelity. Obrazy te pomagają również inżynierom określić dokładne położenie lądownika oraz czy nie wykazuje on żadnych odchyleń od przewidzianego kursu. Statek kosmiczny dopasowuje wykonane obrazy do mapy zaprogramowanej w komputerze pokładowym. 

We wtorek ISRO podzieliło się najświeższymi zdjęciami i materiałami filmowymi wykonanymi przez kamery na statku. Jedno ze zdjęć Księżyca zostało wykonane z wysokości 70 kilometrów nad jego powierzchnią.  

Misja Chandrayaan-3 wystartowała 14 lipca z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w południowym stanie Andhra Pradesh w Indiach. Sonda powoli zbliżała się do Księżyca w porównaniu z rosyjskim lądownikiem Łuna 25, której lot trwał zaledwie kilka dni, nim rozbiła się o powierzchnię Srebrnego Globu.  

Pierwsza próba miękkiego lądowania na Księżycu w 2019 roku zakończyła się katastrofą ze względu na problemy z oprogramowaniem oraz trudnościami związanymi z wyhamowaniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chandrayaan-2 | Indie | ISRO | Rosja | ksieżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy