Yanosik

Środa, 22 listopada 2023 (13:49) Aktualizacja Środa, 7 lutego 2024 (12:48)
Yanosik to popularna w Polsce aplikacja mobilna, która służy jako system nawigacji samochodowej oraz ostrzega użytkowników o zdarzeniach na drodze (kontrola prędkości, wypadki, korki czy nawet niebezpieczne warunki na drodze). Aplikacja wykorzystuje informacje w czasie rzeczywistym przekazywane przez użytkowników, co umożliwia szybkie reagowanie na zmieniające się warunki i unikanie potencjalnych przeszkód na trasie.
Yanosik - najważniejsze informacje
Nawigacja Yanosik. /materiały prasowe

Yanosik - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  aplikacja

 • System operacyjny:

 • Opłata:

  Opcja

 • Rejestracja:

  Opcja

Jak działa Yanosik?

Yanosik jest bezpłatną aplikacją, którą pobrać można na każde urządzenie mobilne. Jest kompatybilna z takimi systemami operacyjnymi jak Android czy iOS. Łączy w sobie kilka funkcji: nawigację, antyradar, CB radio.
 
Dzięki aplikacji jej użytkownik otrzymuje możliwość zgłaszania określonych sytuacji na drodze, takich jak: obecność patroli policji, również tych w nieoznakowanych radiowozach, lokalizacji fotoradarów, wypadków lub innych niebezpiecznych zdarzeń. 

Informacje przekazywane są pomiędzy użytkownikami Yanosika, za pośrednictwem sieci GSM/UMTS i danych z systemu nawigacji satelitarnej GPS, co pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi informacjami na temat sytuacji na drodze.
 
W międzyczasie aplikacja została rozwinięta o dodatkowe funkcje, takie jak nawigacja, ranga wiarygodności użytkowników aplikacji, która ocenia, na ile przekazywane przez nich informacje są trafne i prawdziwe. Ponadto na przestrzeni lat Yanosik wzbogacił się również  o system wiadomości, który umożliwia komunikację między użytkownikami, a także o funkcję podziękowań, dzięki której każdy może wyrazić swoją wdzięczność za przydatne informacje.

Od 2 czerwca 2015 roku aplikacja Yanosik zaczęła oficjalnie wykorzystywać informacje udostępniane przez OpenStreetMap.
 
W ramach usługi Yanosik, aplikacja odnajduje lokalizatory Bluetooth o nazwie notiOne. Gdy sygnał z lokalizatora jest wykrywany w zasięgu telefonów z zainstalowanym Yanosikem, aplikacja automatycznie odbiera ten sygnał i przekazuje go użytkownikom, którzy korzystają z notiOne. 

Czy Yanosik jest płatny, czy darmowy?

Yanosik został stworzony w Polsce w 2010 roku, a autorem aplikacji jest spółka Neptis.
 
Aplikacja zyskała popularność w Polsce jako narzędzie, dzięki któremu uniknąć można mandatów za przekroczenie prędkości oraz inne wykroczenia w ruchu drogowym.
 
Yanosik współpracuje z systemem Android Auto, dzięki czemu użytkownik może korzystać z niej na ekranach swoich pojazdów.
 
Ponadto, jeśli użytkownik nie ma możliwości zainstalowania aplikacji na swoim telefonie komórkowym, marka Yanosik oferuje własne urządzenie, na którym bez problemu można korzystać ze wszystkich opcji aplikacji.  Jednak przy tym wyborze trzeba liczyć się z koniecznością wykupienia abonamentu oraz zapłaty za urządzenie.
 
Aplikacja dostarcza informacji na temat:

 • lokalizacji fotoradarów,
 • kontroli drogowych,
 • obecności patroli policji,
 • zdarzeniach drogowych, w tym o wypadkach,
 • kontrolach, przeprowadzanych przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD),
 • pomiarach prędkości na konkretnych odcinkach dróg,
 • miejscach, gdzie często przeprowadzane są kontrole,
 • aktualnym natężeniu ruchu na drogach,
 • informacjach o nazwach miast i osiedli,
 • lokalizacji stacji benzynowych oraz cenach paliw.

Temat Yanosik znajdziesz również w serwisie:

Yanosik - Wiadomości