Matka oddała jej swoją macicę. Zaszła w ciążę i urodziła dziecko

Trudno chyba wyobrazić sobie lepsze zamknięcie cyklu życia niż fakt, że kobieta urodziła dziecko, wcześniej nosząc je w macicy, w której kiedyś sama się znajdowała. Naukowcy poinformowali o pełnym sukcesie przełomowej transplantacji organu matki do córki.

 Skomplikowana operacja zakończona sukcesem. Kobieta zaszła w ciążę i urodziła dziecko
Skomplikowana operacja zakończona sukcesem. Kobieta zaszła w ciążę i urodziła dzieckoHospital Clinic domena publiczna

Matka oddała jej własną macicę, żeby mogła urodzić dziecko

Zespół Mayera Rokitansky'ego Küstera Hausera (MRKH) to występujący u kobiet zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się niewykształceniem pochwy, szyjki macicy i samej macicy, a co za tym idzie pierwotnym brakiem miesiączki i bezpłodnością.

To właśnie taką diagnozę usłyszała Maira Montes, co oznaczało, że kobieta nie będzie mogła mieć dzieci. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy została wybrana do projektu badawczego, którego celem było ułatwienie przeszczepów u kobiet z zespołem MRKH.

Sytuacja stała się wyjątkowa, kiedy to matka kobiety zdecydowała się oddać córce swoją macicę. Przeszczep odbył się 4 kwietnia 2022 roku i był to szczególny rodzaj operacji, podczas której zespół lekarzy przenosił macicę od jednej osoby do drugiej.

To jedna z najbardziej skomplikowanych operacji, jakie można wykonać i nie raz, ale dwa razy pokazaliśmy, że potrafimy ją przeprowadzić z bardzo dobrymi wynikami
powiedział dr Antonio Alcaraz, kierownik oddziału urologicznego szpitala, w którym wykonywany był przeszczep.

Skomplikowana operacja zakończona sukcesem

Warto bowiem podkreślić, że ten sam zespół lekarzy ma na koncie pierwszą udaną transplantację tego typu, która była jednocześnie pierwszą w Hiszpanii. Tym razem sięgnęli jednak po inną metodę, wykorzystując narzędzie zwane egzoskopem, wyposażone w potężny obiektyw, który wyświetla obrazy w wysokiej rozdzielczości.

Wszystko dlatego, że macica jest skomplikowanym narządem i w przeciwieństwie do innych, które mają wyraźnie widoczne żyły, ma sieć małych i delikatnych żył. Egzoskop pomógł lekarzom zobaczyć i pracować nad tymi delikatnymi częściami podczas operacji.

Jak się właśnie dowiadujemy, zakończyła się ona jednak pełnym sukcesem, bo pozwoliła Mairze zajść w ciążę, począć dziecko i je urodzić, o czym poinformowało w komunikacie prasowym Hospital Clínic.

Kobieta przeszła cesarskie cięcie w 37. tygodniu ciąży, ponieważ pacjentki po przeszczepach nie mogą rodzić siłami natury, gdyż stanowi to ryzyko dla ich narządów.

Maira znajdowała się kiedyś w macicy, która teraz znajduje się w niej. Jest to kamień milowy w medycynie i nauce, który zasługuje na wielkie uznanie i jest wynikiem wiedzy specjalistycznej doskonałego zespołu profesjonalistów, dzięki któremu było to możliwe
mówi Francisco Carmona, jeden z zaangażowanych w procedurę lekarzy.
Ukraina. Muzycy w mundurach podnoszą morale ukraińskich żołnierzyDeutsche Welle
Informacja prasowa/INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas