Opracowali kalkulator niewydolności serca. Oszacuje ryzyko zgonu

Lekarze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu opracowali kalkulator szacujący ryzyko zgonu dla wszystkich chorych z niewydolnością serca. Zabrze Heart Failure Risk Score to darmowe narzędzie dla lekarzy, które jest dostępne z poziomu strony internetowej SCCS.

Polscy lekarze opracowali innowacyjny kalkulator niewydolności serca
Polscy lekarze opracowali innowacyjny kalkulator niewydolności sercaŚląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzudomena publiczna

To pierwsze takie narzędzie w Polsce

Jak możemy przeczytać na stronie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia liczba chorych z niewydolnością serca w Polsce przekracza milion.

Pomimo znacznego postępu metod diagnostyczno-terapeutycznych, śmiertelność w niewydolności serca jest porównywalna z chorobami nowotworowymi i pięć lat od rozpoznania choroby przeżywa w Polsce jedynie ok. 57 proc. chorych. Zdaniem ekspertów od 2019 roku statystyki są coraz gorsze, wskazując na zmniejszenie liczby chorych z niewydolnością serca i zwiększeniem liczby ich zgonów.

Niewydolności serca mamy coraz więcej i będzie jej coraz więcej. Identyfikacja osób zagrożonych zgonem, staje się naszą racją stanu. Musimy identyfikować osoby najbardziej zagrożone, aby optymalizować sposób ich leczenia
zauważa prof. dr hab. Piotr Rozentryt.

To właśnie dlatego lekarze w pocie czoła pracują nad nowymi metodami diagnostycznymi i leczenia, które pomogą im szybko identyfikować i otoczyć opieką zagrożonych pacjentów. Jednym z nich jest wyjątkowy kalkulator zaprojektowany i udostępniony w sieci przez zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wystarczy podać 8 podstawowych parametrówŚląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzudomena publiczna

Sprawdź, jak duże jest zagrożenie

Pozwala on oszacować ryzyko zgonu chorych z niewydolnością serca, bazując na ośmiu łatwo dostępnych parametrach (m.in. wiek, poziom hemoglobiny, poziom sodu itd.). Jak wyjaśniają jego autorzy, do tej pory lekarze mogli korzystać z podobnych zagranicznych rozwiązań, ale wykorzystanie danych polskich pacjentów pozwala na zwiększenie dokładności obliczeń.

W związku z tym lekarze są w stanie zidentyfikować pacjentów wymagających szczególnej uwagi i odpowiednio dostosować ich plany leczenia, np. zwiększyć intensywność opieki czy częstotliwość wizyt kontrolnych.

Kalkulator jest przeznaczony dla lekarzy opiekujących się chorymi z niewydolnością serca: kardiologów, internistów i specjalistów innych dziedzin. Po wprowadzeniu kilku parametrów otrzymujemy rokowania pacjenta, co pozwala dostosować intensywność opieki i leczenia do indywidualnych potrzeb chorego
wyjaśnia jeden z autorów narzędzia, dr hab. Jacek Niedziela.

Co ciekawe, kalkulator jest darmowy i każdy użytkownik sieci może z niego skorzystać, jeśli tylko posiada niezbędne wyniki badań, ale lekarze ostrzegają, że "wyniki analiz wykonanych za pomocą Kalkulatora Zabrze nie mogą stanowić podstaw do podejmowania samodzielnych decyzji terapeutycznych. Każde postępowanie, w tym zmiana leczenia, powinny być uzgodnione z lekarzem prowadzącym".

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas