Lepiej zapobiegać, niż leczyć. PrEP chroni przed wirusem HIV
Jak dowiadujemy się z wyników badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Lancet HIV, powstrzymujący zakażenie wirusem HIV lek o nazwie PrEP okazał się wysoce skuteczną metodą leczenia zapobiegawczego w "rzeczywistym świecie".
Naukowcy podzielili się wynikami badania przeprowadzonego w okresie październik 2017 - lipiec 2020 na 24 tys. osób korzystających z pomocy 157 klinik zdrowia seksualnego w całej Anglii. Jego celem było sprawdzenie skuteczności leku o nazwie PrEP, który ma za zadanie zapobiegać zakażeniu wirusem HIV i jak przekonują organizatorzy, UK Health Security Agency (UKHSA) oraz Chelsea and Westminster Hospital NHS Foundation Trust, było to największe tego typu badanie przeprowadzone w warunkach rzeczywistych.
UK chce całkowicie pozbyć się HIV. Ten lek może pomóc
W badaniu stwierdzono, że zastosowanie PrEP w ramach profilaktyki przedekspozycyjnej, zmniejsza ryzyko zarażenia wirusem HIV o 86 proc., co jest świetnym wynikiem, chociaż badania kliniczne wykazywały skuteczność na poziomie 99 proc. Autorzy badania wyjaśniają, że różnica może wynikać z wielu czynników, m.in. prawidłowego przyjmowania leku, czego w warunkach rzeczywistych nie można "przypilnować". Jak wyjaśnia jeden z nich, cytowany przez BBC dr John Saunders, konsultant ds. zdrowia seksualnego i HIV:
Badanie to dodatkowo wykazało skuteczność PrEP w zapobieganiu przenoszeniu wirusa HIV i po raz pierwszy wykazało efekt ochronny zgłoszony we wcześniejszych badaniach, ale na dużą skalę i świadczone w ramach rutynowych usług w zakresie zdrowia seksualnego w Anglii.
UKSHA stwierdziła, że skuteczność leku pomoże osiągnąć wyznaczony przez rząd cel, jakim jest zerowa transmisja wirusa HIV do 2030 r., jednak aby było to możliwe, musi go przyjmować więcej osób. Oznacza to, że trzeba walczyć ze stygmatyzacją samej choroby, która jak twierdzi jeden z uczestników prób klinicznych, 33-letni Harry Dodd, jest "powiązana seksualnie i historycznie ze społecznościami gejowskimi", co powstrzymuje potencjalnych zainteresowanych.
I lekarze są tu zgodni, bo choć po lek najchętniej sięgali mężczyźni homoseksualni i biseksualni, wiele osób z innych grup, np. heteroseksualnych kobiet, odniosłoby korzyści z jego przyjmowania. Co więcej, część osób nie ma nawet pojęcia, że taka możliwość istnieje, więc niezbędne są kampanie społeczne.
Warto tu dodać, że PrEP zawiera istniejące leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV, dizoproksyl tenofowiru i emtrycytabinę, a działa poprzez powstrzymywanie wirusa HIV przed przedostawaniem się do organizmu i tworzeniem jego kopii. Można go przyjmować jako codzienną pigułkę lub każdorazowo przed stosunkiem płciowym.