Pojawiły się mocne dowody na związek opryszczki z... chorobą Alzheimera

Najnowsze wyniki badań tajwańskich naukowców są mocnym dowodem na powiązanie wirusa opryszczki ze zwiększonym ryzykiem rozwoju potwornej choroby Alzheimera.

Pojawiły się mocne dowody na związek opryszczki z... chorobą Alzheimera
Pojawiły się mocne dowody na związek opryszczki z... chorobą AlzheimeraGeekweek

Chociaż od wielu lat prowadzone są badania, które mają zgłębić tajemnicę funkcjonowania złodzieja pamięci, jak mówi się na chorobę Alzheimera, dotychczas nie znaliśmy odpowiedzi na kluczowe pytania z nim związane. Teraz nowe światło na rozwój tej choroby rzucają najnowsze badania naukowców z Tajwanu. Okazuje się, że w całym procesie rozwoju Alzheimera może mieć wielki udział przyczynowo-skutkowy wirus opryszczki HSV1.

Tajwańczycy w swoich badań wykorzystali informacje na temat 8352 osób w wieku ponad 50 lat, u których pomiędzy styczniem a grudniem 2000 roku zdiagnozowano ciężką postać opryszczki. Następnie porównali ich dane z grupą ponad 20 tysięcy osób, u których nie stwierdzono objawów infekcji HSV. Obie grupy przez 10 lat były bacznie obserwowane pod kątem występowania demencji.

Badania ujawniły, że w grupie zarażonej wirusem opryszczki, ryzyko demencji było o 2542 razy wyższe, niż w grupie zdrowej. Co najciekawsze, gdy porównano wyniki badań grupy zarażonej HSV, która była leczona środkami antywirusowymi i tej nieleczonej w ogóle, okazało się, że pacjenci leczeni aż 10-krotnie rzadziej chorowali na Alzheimera.

Pojawiły się mocne dowody na związek opryszczki z... chorobą Alzheimera. Fot. Pexels.

„Artykuły naukowe różnych grup badawczych z Tajwanu to pierwsze dowody oparte na badaniach populacji, które wskazują na istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wirusem opryszczki a chorobą Alzheimera. To bardzo doniosłe odkrycie” - powiedział profesor Ruth Itzhaki z University of Manchester.

Naukowcy będą kontynuowali swoje badania, aby dowiedzieć się, jakie konkretnie leki antywirusowe na opryszczkę mogą okazać się najskuteczniejsze w obniżeniu ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Jest wielce prawdopodobne, że jeśli nie uda nam się w najbliższych latach opracować skutecznego specyfiku na pokonanie złodzieja pamięci, szczególnie u ludzi już na niego cierpiących, to może zbawieniem okażą się szczepionki na opryszczkę prewencyjnie podawane dzieciom.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas