Pożar w największej na świecie fabryce szczepionek. Produkowano w niej szczepionki na CoVID-19

Pożar wybuchł wczoraj w Serum Institute w miejscowości Pune w Indiach. W fabryce produkowano najróżniejsze szczepionki, w tym konkurencyjną dla Pfizera szczepionkę na CoVID-19 od AstraZeneca.

W pożarze zginęło pięć osób, a dziesiątki ewakuowano. Ogień pojawił się w nowych budynkach Serum Institute, w których miała rozpocząć się produkcja szczepionek na CoVID-19 od brytyjskiej AstraZeneca czy amerykańskiej Novavax. Są to specyfiki wektorowe i nie bazują na technologii mRNA, jak szczepionka Pfizera, BioNTechu czy Moderny.

Przedstawiciele Serum Institute poinformowali na Twitterze, że pożar nie zniszczył części produkcyjnej obecnie wykorzystywanych szczepionek, a jedynie nowy obiekt, który był w budowie i miał zostać oddany do użytku za jakiś czas. Miał on pozwolić na zwiększenie możliwości produkcyjnych z 1,5 miliarda do 2,5 miliarda dawek preparatów rocznie do końca 2021 roku.

Reklama

Z informacji straży pożarnej wynika, że na terenie obiektu było kilka ognisk pożarów. Władze oświadczyły, że udało się zabezpieczyć 50 milionów dawek szczepionek. Większość z nich powstała w ramach projektu COVAX. Jego celem jest zwiększenie dostępności do szczepionek dla biednych krajów i w ten sposób wyrównanie szans na lepszą jakość życia społeczeństw. Niestety, pożar nieco pokrzyżuje te plany, zwłaszcza w przypadku szczepionek na CoVID.

Źródło: GeekWeek.pl/Reuters / Fot. IndiaTimes/Twitter

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy