mRNA

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:39) Aktualizacja Środa, 6 marca 2024 (14:35)
mRNA, czyli matrycowe RNA (messenger RNA) jest kluczowym elementem procesu ekspresji genów w komórkach. Jego historia, rozwój oraz zastosowanie to fascynująca opowieść o postępie w biologii molekularnej i medycynie.
mRNA - najważniejsze informacje
Na zdjęciu siRNA związany z mRNA. /123RF/PICSEL

mRNA - najważniejsze informacje

W 1961 roku naukowcy François Jacob i Jacques Monod opublikowali teorię, która opisuje rolę mRNA jako posłańca genetycznych informacji. Wkrótce potem Sydney Brenner, Francois Jacob i Matthew Meselson przeprowadzili eksperymenty, które potwierdziły istnienie mRNA jako oddzielnej cząsteczki przekazującej informacje genetyczne z DNA do rybosomów, gdzie odbywa się synteza białek.
 
W ostatnich latach mRNA znalazło wiele zastosowań, szczególnie w dziedzinie biotechnologii i medycyny. Jednym z najbardziej znanych zastosowań mRNA jest jego wykorzystanie w terapiach genowych i szczepionkach. 

mRNA w szczepionkach przeciw COVID-19

Technologia oparta na mRNA zyskała ogromną popularność i uznanie w czasie pandemii COVID-19, kiedy to szczepionki mRNA (takie jak te opracowane przez firmy Pfizer-BioNTech i Moderna) zostały szybko opracowane i wprowadzone do masowego użytku.
 
Szczepionki mRNA działają poprzez wprowadzenie do organizmu cząsteczki mRNA kodującej białko charakterystyczne dla danego patogenu (w przypadku COVID-19 jest to białko kolca wirusa SARS-CoV-2). 

Komórki ludzkie wykorzystują tę instrukcję do produkcji białka, które następnie inicjuje odpowiedź immunologiczną organizmu bez narażania go na rzeczywistą infekcję wirusową.
 
mRNA jest niezwykle ważnym odkryciem, które odegrało kluczową rolę w zrozumieniu procesów biologicznych i prowadziło do rewolucyjnych zmian w medycynie i biotechnologii. Od jego odkrycia w latach 60-tych, mRNA stało się podstawą wielu nowoczesnych terapii i szczepionek, otwierając nowe możliwości w leczeniu i zapobieganiu chorobom.

mRNA nie tylko w szczepionkach

Poza szczepionkami, mRNA jest badane jako potencjalne narzędzie w terapiach genowych, na przykład w leczeniu niektórych rodzajów raka i rzadkich chorób genetycznych. mRNA jest również używane w badaniach podstawowych jako narzędzie do zrozumienia funkcji poszczególnych genów. 

Naukowcy mogą używać mRNA do tymczasowego "wyłączania" lub "włączania" genów w komórkach, obserwując wpływ na ich funkcjonowanie.
 
Jednym z wyzwań w terapiach mRNA jest ich stabilność i efektywność dostarczania do komórek. Naukowcy opracowują różne metody, aby cząsteczki mRNA były bardziej stabilne i mogły skutecznie dotrzeć do celu w organizmie.
 
Technologia mRNA jest również badana pod kątem potencjalnych zastosowań w rolnictwie, np. w tworzeniu roślin odpornych na choroby lub zmiany klimatyczne.

Więcej na temat mRNA

mRNA - Wiadomości