Jest przełom! Szczepionka mRNA zwalcza śmiertelnego raka mózgu u ludzi

Glejak wielopostaciowy jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów, a dostępnych opcji leczenia choroby jest niewiele. Przeprowadzone ostatnio małe badanie kliniczne na ludziach daje jednak nadzieję, że technologia mRNA przyniesie przełom.

Glejak wielopostaciowy jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów, a dostępnych opcji leczenia choroby jest niewiele. Przeprowadzone ostatnio małe badanie kliniczne na ludziach daje jednak nadzieję, że technologia mRNA przyniesie przełom.
Komórki glejaka wielopostaciowego mogą przedostawać się do krwi /123RF/PICSEL

Glejak wielopostaciowy jest najczęstszą postacią raka mózgu i niestety również najbardziej agresywną. Leczenie choroby obejmuje połączenie chirurgicznego usunięcia zmian, radioterapii i chemioterapii, jednak choroba prawie zawsze powraca. Pacjenci żyją zwykle około roku od postawienia diagnozy i tylko około 5 proc. pacjentów przeżywa dłużej niż pięć lat. 

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Florydy daje nadzieję, że niebawem się to zmieni, a wszystko za sprawą szczepionki przeciwnowotworowej mRNA. Wykazano, że technologia ta, najbardziej znana ze szczepionek przeciw COVID-19, szybko ostrzega i pobudza układ odpornościowy, aby skuteczniej atakował glejaka wielopostaciowego u myszy, psów, a obecnie także u ludzi.

Reklama

Technologia mRNA w walce z rakiem mózgu

Bo warto tu przypomnieć, że po sukcesie tej metody podczas pandemii koronawirusa, pojawiła się możliwość dostosowania terapii mRNA do leczenia różnych przypadłości, m.in. raka. Zespół twierdzi, że nowa wersja jego szczepionki mRNA ma dwa kluczowe udoskonalenia - po pierwsze, jest personalizowana przy użyciu próbek pobranych z komórek nowotworowych pacjenta, a po drugie mechanizm dostarczania jest bardziej złożony, co powoduje silniejszą reakcję immunologiczną.

Było to małe zatwierdzone przez FDA badanie kliniczne, zaprojektowane w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i wykonalności i objęło tylko czterech pacjentów z glejakiem wielopostaciowym. Z guza każdego pacjenta, po jego chirurgicznym usunięciu ekstrahowano RNA, następnie mRNA amplifikowano i owijano w skupiska cząstek, które wstrzykiwano pacjentom.

Szczepionka mRNA wydłuża życie pacjentów z glejakiem

Zespół twierdzi wprawdzie, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby w pełni ocenić efekty kliniczne, ale pacjenci faktycznie spędzili więcej czasu bez choroby i przeżyli dłużej, niż oczekiwano. Naukowcy nie ukrywają też, że są niezwykle zaskoczeni szybkością działania swojego rozwiązanie, co ma ich zdaniem kluczowe znaczenie dla odblokowania późniejszych skutków odpowiedzi immunologicznej.

Zapowiadają też, że planują już rozszerzone badanie fazy I w celu ustalenia optymalnej i bezpiecznej dawki, w którym weźmie udział maksymalnie 24 pacjentów. W dalszej kolejności w fazie 2 będzie uczestniczyło 25 dzieci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: glejak mózgu | mRNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy