To pierwszy od 50 lat przełom w leczeniu astmy

Benralizumab może okazać się przełomowy dla milionów chorych na całym świecie - badanie wykazało, że nowe zastrzyki są skuteczniejsze niż obecne leczenie sterydami w postaci tabletek i zmniejsza potrzebę dalszego leczenia o 30 proc. Jak przekonują lekarze, takiego przełomu w leczeniu astmy nie było od pół wieku.

Astma to podstępna choroba. Z każdym rokiem chorych przybywa, a wielu nie zdaje sobie sprawy z powagi stanu swojego zdrowia
Astma to podstępna choroba. Z każdym rokiem chorych przybywa, a wielu nie zdaje sobie sprawy z powagi stanu swojego zdrowia123RF/PICSEL

Lekarze z entuzjazmem przyjmują nowy sposób leczenia poważnych ataków astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i coraz głośniej mówią o pierwszym przełomie od 50 lat. Badanie, którego wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie Lancet Respiratory Medicine, wykazało, że podanie pacjentom zastrzyku z benralizumabu jest skuteczniejsze niż obecnie stosowane tabletki sterydowe i zmniejsza potrzebę dalszego leczenia o 30 proc.

Przełom w leczeniu astmy

Benralizumab to przeciwciało monoklonalne, które celuje w określone białe krwinki – eozynofile – zmniejszając stan zapalny. Lek jest już stosowany w niskiej dawce jako leczenie powtarzane w przypadku ciężkiej astmy, ale badanie wykazało, że pojedyncza wyższa dawka podana w momencie zaostrzenia może być skuteczniejsza.

To może być przełom dla osób z astmą i POChP. Leczenie zaostrzeń astmy i POChP nie zmieniło się od 50 lat, mimo że te choroby powodują łącznie 3,8 miliona zgonów rocznie na całym świecie
mówi główna badaczka, prof. Mona Bafadhel z King’s College London, powiedziała.

W badaniu wzięło udział 158 osób, które wymagały pomocy medycznej na oddziale ratunkowym z powodu ataku astmy lub POChP. Pacjentom wykonano szybkie badanie krwi, aby określić rodzaj zaostrzenia, a osoby z „eozynofilowym zaostrzeniem” zakwalifikowano do leczenia. Według naukowców około 50 proc. ataków astmy oraz 30 proc. ataków POChP to zaostrzenia eozynofilowe.

Działa lepiej, dłużej i bez skutków ubocznych

Badanie, prowadzone przez King’s College London, przeprowadzono w Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust oraz Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust. Pacjentów losowo podzielono na trzy grupy: jedna grupa otrzymała zastrzyk z benralizumabu i placebo w tabletkach, druga grupa była leczona standardowymi sterydami prednizolonowymi (30 mg dziennie przez pięć dni) i placebo w zastrzykach,a trzecia grupa otrzymała zarówno zastrzyk z benralizumabu, jak i sterydy.

Po 28 dniach stwierdzono, że objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel, świszczący oddech, duszność i odkrztuszanie, były lepiej kontrolowane u pacjentów leczonych benralizumabem. Po 90 dniach liczba osób, u których leczenie okazało się nieskuteczne, była czterokrotnie mniejsza w grupie benralizumabu w porównaniu z grupą sterydów. Leczenie zastrzykami z benralizumabu pozostawało również dłużej skuteczne, co oznaczało mniej wizyt u lekarza lub w szpitalu, a pacjenci zgłaszali także lepszą jakość życia dzięki nowemu schematowi leczenia.

Naukowcy zauważyli, że sterydy mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak zwiększone ryzyko cukrzycy i osteoporozy, co oznacza, że przejście na benralizumab może przynieść ogromne korzyści. Lek mógłby być podawany w domu, w gabinetach lekarzy rodzinnych lub na oddziałach ratunkowych.

To przerażające, że jest to pierwszy nowy sposób leczenia ataków astmy i POChP od 50 lat, co pokazuje, jak bardzo badania nad zdrowiem płuc są niedofinansowane
twierdzi dr Samantha Walker, dyrektor ds. badań i innowacji w organizacji Asthma and Lung UK, w wypowiedzi dla The Guardian.
Ma zagadać oszustów. Babcia AI w obronie prawdziwych ludzi© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas