Utracone mięśnie można łatwo odzyskać, bo przechowują informacje w komórkach

Jedną z najbardziej frustrujących kwestii podczas treningu siłowego jest fakt, że w myśl starego powiedzenia “używaj albo strać, wystarczy niewielka przerwa, żeby zaobserwować znaczny spadek formy oraz obwodu mięśni.

Utracone mięśnie można łatwo odzyskać, bo przechowują informacje w komórkach
Utracone mięśnie można łatwo odzyskać, bo przechowują informacje w komórkachGeekweek - import

Teraz okazuje się jednak, że można szybko je odzyskać. Nowe badania pozwoliły zupełnie zmienić znaczenie pamięci mięśniowej, bo naukowcy zauważyli, że mięśnie przechowują w swoich komórkach informacje o nabytych wcześniej wzrostach, dzięki czemu w przyszłości - po okresie przerwy - znacznie łatwiej jest je odbudować.

Mięśnie są zbudowane z dziwnego rodzaju tkanki zwanej syncytium, czyli wielojądrowej komórki powstałej poprzez połączenie pojedynczych komórek jednojądrowych. Kiedy mięśnie rosną i przybywa nowych komórek, te przynoszą ze sobą jądra, które przechowują informacje o DNA i działają na zasadzie centrum dowodzenia.

Jak twierdzi autor badań, Lawrence Schwartz: - Wzrost mięśni oznacza dodanie nowych jąder komórkowych, żeby spełnić potrzeby nowej powiększonej jednostki. To doprowadziło do założenia, że w przypadku zmniejszania się mięśnia, ilość jąder komórkowych spada. Tymczasem może być zupełnie inaczej. Jądra komórkowe zdobyte na skutek ćwiczeń wydają się pozostawać na miejscu nawet podczas zaniku mięśni.

Podczas pierwszych badań testom poddano mięśnie gryzoni, które zostały specjalnie „ufarbowane”, żeby jądra komórkowe były dobrze widoczne - po dwutygodniowych ćwiczeniach zespół zaobserwował znaczny wzrost ilości jąder. Następnie doprowadzano do atrofii mięśniowej i wtedy okazało się, że chociaż objętość mięśni spadła o połowę, to ilość utraconych jąder komórkowych wynosiła zaledwie… 0,002 %. Kolejne testy przeprowadzono na zawisaku tytoniowym i rezultaty były bardzo zbliżone.

Zdaniem Lawrence’a Schwartza: - Mięśnie podlegają uszkodzeniom na skutek ciężkich ćwiczeń i muszą znosić różne warunki, np. mniejszej dostępności pożywienia, które prowadzą do zaniku. Nie przetrwałyby zbyt długo, gdyby reagowały redukcją ilości jąder komórkowych na każdy z takich czynników. Zresztą już dawno udało się udowodnić, że znacznie łatwiej jest odzyskać zbudowane wcześniej mięśnie niż wypracować je po raz pierwszy, nawet po długim okresie beztreningowym.

Oczywiście trzeba pamiętać, że badania przeprowadzano na zwierzętach, więc mogą nie mieć bezpośredniego przełożenia na ludzi, ale i tak warto o nich mówić, żeby uświadamiać ludzi w temacie zdrowego stylu życia. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, jak ważne są ćwiczenia fizyczne od najmłodszych lat, aby w starszym wieku uniknąć słabości. Z drugiej jednak strony, oznacza to, że osoby przyjmujące doping, korzystają z jego zalet jeszcze długo po odstawieniu, co może w przyszłości zmienić politykę antydopingową.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas