533 km/h na publicznej drodze, najszybszym hipersamochodem świata [FILM]

Przed Wami SSC Tuatara, nowy, najszybszy na świecie pojazd dopuszczony do ruchu ulicznego. Tuatara pobiła niesamowity hipersamochód o nazwie Chiron od Bugatti, który rozpędził się do 490 km/h.

Próba pobicia nieoficjalnego rekordu Chirona sprzed ponad roku odbyła się na publicznej drodze Nevada State Route 160, która przebiega przez stan Nevada w USA. Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie podróżujących po tej drodze, bowiem na chwilę wstrzymano ruch. Tuatara rozpędziła się tam do zawrotnej prędkości 532.93 km/h. Po uśrednieniu, nowy rekord wyniósł 508,73 km/h i zapisze się na kartach historii motoryzacji.

Tuatara ma osiem cylindrów w układzie widlastym i niecałe sześć litrów pojemności skokowej. Do tego posiada dwie turbosprężarki, które generują w sumie 1750 KM. Rekord był ustanawiany na etanolu E85, bo tylko na takim paliwie można z tego potwora wyciągnąć pełnię możliwości. Jeśli hipersamochód od SSC zatankujemy zwykłą benzyną o liczbie oktanowej 91 (popularnej w USA), to uzyskamy zaledwie 1350 KM, zatem pojazdy nie przekroczy nawet 500 km/h.

Reklama

Jak SSC Tuatara osiągnęła taki niesamowity wynik? Jak chwalą się inżynierowie, dzięki potężnej mocy, świetnemu niskiemu współczynnikowi oporu powietrza i bardzo niskiej masie, która wynosi zaledwie 1250 kilogramów.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy