50 okrętów wojennych NATO pod nosem Rosji! Ruszają wielkie ćwiczenia

Międzynarodowe cykliczne ćwiczenia sił morskich NATO Baltops 2023 mają miejsce w tym roku w Estonii. Dla tego kraju są to największe manewry militarne w historii. Jednocześnie odbywają się one stosunkowo blisko granic Rosji.

Na początku czerwca ruszają w Estonii wielkie ćwiczenia wojskowe. Weźmie w nich udział 50 okrętów
Na początku czerwca ruszają w Estonii wielkie ćwiczenia wojskowe. Weźmie w nich udział 50 okrętówTwitter: Estonian Defence Forces/Eesti Kaitsevägi123RF/PICSEL

Baltops to międzynarodowe manewry sił morskich NATO, które obywają się cyklicznie od lat 70. XX wieku na Bałtyku. Głównym ich celem jest "zwiększenie interoperacyjności sił morskich" w rejonie Morza Bałtyckiego. Jednakże media dodają, że tegoroczne ćwiczenia mają szczególny wymiar ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

W czasach zimnej wojny Baltops miał demonstrować obecność militarną Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO na Morzu Bałtyckim - jedną z kluczowych kwestii było poznanie specyfiki tego morza, które różni się od mórz otwartych.

W ostatnich latach marynarze podczas manewrów skupiali się na szkoleniach z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, ćwiczeniach artylerii, uzupełniania zapasów na morzu, śledzenia i przechwytywania radarowego, środków przeciwdziała minom, operacji przechwytywania morskiego, ratownictwa, żeglugi, scenariuszy potencjalnych kryzysów, czy z zakresu zwalczania bezzałogowych pojazdów podwodnych.

Co będzie się działo podczas Baltops 2023 w Estonii?

Według oficjalnych informacji podawanych przez Siły Morskie USA w Europie i Afryce, do Estonii ma przybyć 50 okrętów, 45 samolotów bojowych NATO, a także około 6 000 marynarzy. Jak powiedział Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej: - Tegoroczny Baltops jest dla nas wydarzeniem historycznym, ponieważ nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tak dużej obecności morskiej NATO w naszym kraju. Ćwiczenia udowadniają oddanie sojuszników i chęć wspólnej obrony Estonii i całego Bałtyku.

Wielkie manewry mają rozpocząć się 4 czerwca i potrwają do 16 czerwca. W ćwiczeniach wezmą udział okręty z Polski, USA, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Hiszpanii, Kanady, Belgii, Portugalii, Turcji, Francji, Włoch i Finlandii. Na estońskie wody wpłynął już brytyjski okręt transportowy HMS Albion (L14) i francuskie okręty Commandant Blaison (F793).

Tegoroczne ćwiczenia wojskowe będą szczególne dla Finlandii, ponieważ pierwszy raz weźmie w nich udział jako prawowity członek - wcześniej uczestniczyła jako kraj partnerski. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu Sił Morskich USA w Europie i Afryce: "Tegoroczne ćwiczenia po raz pierwszy obejmują solidne szkolenie w zakresie odzyskiwania personelu przy użyciu bezzałogowych pojazdów nawodnych", a także: "Kolejnym ulepszeniem BALTOPS23 jest współpraca szesnastu kapelanów reprezentujących trzy różne tradycje wiary/postaw życiowych z ośmiu uczestniczących krajów. Ich celem jest promowanie siły ducha, która umożliwia marynarzom i żołnierzom piechoty morskiej wypełnianie misji z honorem".

Wartym zauważenia jest także dalsza część oświadczania, gdzie wspomina się o siłach kosmicznych: "Te dodatki - wraz z innymi domenami podwodnymi i kosmicznymi - będą opierać się na zeszłorocznych scenariuszach BALTOPS 2022, w tym integracji Centrum Kosmicznego NATO dla scenariuszy z dziedziny kosmicznej".

Ukraina. Ludzie nie chcą opuścić swoich domówDeutsche Welle
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas