50 okrętów wojennych NATO pod nosem Rosji! Ruszają wielkie ćwiczenia

Międzynarodowe cykliczne ćwiczenia sił morskich NATO Baltops 2023 mają miejsce w tym roku w Estonii. Dla tego kraju są to największe manewry militarne w historii. Jednocześnie odbywają się one stosunkowo blisko granic Rosji.

Baltops to międzynarodowe manewry sił morskich NATO, które obywają się cyklicznie od lat 70. XX wieku na Bałtyku. Głównym ich celem jest "zwiększenie interoperacyjności sił morskich" w rejonie Morza Bałtyckiego. Jednakże media dodają, że tegoroczne ćwiczenia mają szczególny wymiar ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

W czasach zimnej wojny Baltops miał demonstrować obecność militarną Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO na Morzu Bałtyckim - jedną z kluczowych kwestii było poznanie specyfiki tego morza, które różni się od mórz otwartych.

Reklama

W ostatnich latach marynarze podczas manewrów skupiali się na szkoleniach z zakresu zwalczania okrętów podwodnych, ćwiczeniach artylerii, uzupełniania zapasów na morzu, śledzenia i przechwytywania radarowego, środków przeciwdziała minom, operacji przechwytywania morskiego, ratownictwa, żeglugi, scenariuszy potencjalnych kryzysów, czy z zakresu zwalczania bezzałogowych pojazdów podwodnych.

Co będzie się działo podczas Baltops 2023 w Estonii?

Według oficjalnych informacji podawanych przez Siły Morskie USA w Europie i Afryce, do Estonii ma przybyć 50 okrętów, 45 samolotów bojowych NATO, a także około 6 000 marynarzy. Jak powiedział Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej: - Tegoroczny Baltops jest dla nas wydarzeniem historycznym, ponieważ nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tak dużej obecności morskiej NATO w naszym kraju. Ćwiczenia udowadniają oddanie sojuszników i chęć wspólnej obrony Estonii i całego Bałtyku.

Wielkie manewry mają rozpocząć się 4 czerwca i potrwają do 16 czerwca. W ćwiczeniach wezmą udział okręty z Polski, USA, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Hiszpanii, Kanady, Belgii, Portugalii, Turcji, Francji, Włoch i Finlandii. Na estońskie wody wpłynął już brytyjski okręt transportowy HMS Albion (L14) i francuskie okręty Commandant Blaison (F793).

Tegoroczne ćwiczenia wojskowe będą szczególne dla Finlandii, ponieważ pierwszy raz weźmie w nich udział jako prawowity członek - wcześniej uczestniczyła jako kraj partnerski. Jak możemy przeczytać w oświadczeniu Sił Morskich USA w Europie i Afryce: "Tegoroczne ćwiczenia po raz pierwszy obejmują solidne szkolenie w zakresie odzyskiwania personelu przy użyciu bezzałogowych pojazdów nawodnych", a także: "Kolejnym ulepszeniem BALTOPS23 jest współpraca szesnastu kapelanów reprezentujących trzy różne tradycje wiary/postaw życiowych z ośmiu uczestniczących krajów. Ich celem jest promowanie siły ducha, która umożliwia marynarzom i żołnierzom piechoty morskiej wypełnianie misji z honorem".

Wartym zauważenia jest także dalsza część oświadczania, gdzie wspomina się o siłach kosmicznych: "Te dodatki - wraz z innymi domenami podwodnymi i kosmicznymi - będą opierać się na zeszłorocznych scenariuszach BALTOPS 2022, w tym integracji Centrum Kosmicznego NATO dla scenariuszy z dziedziny kosmicznej".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Baltops | ćwiczenia wojskowe | Morze Bałtyckie | NATO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy