Amerykanie zbudują nowego drona w ramach tajnego programu OBSS
Stany Zjednoczone nie zwalniają tempa i zaczynają opracowywać nowego modułowego drona o nazwie Gambit. Czy tak będzie wyglądać przyszłość lotnictwa?
USA zaczyna przodować w opracowywaniu nowych dronów. Ostatnio informowaliśmy, że swój pierwszy lot odbył już dron Eaglet, a teraz pojawiła się informacja, mówiąca o tym, że powstanie kolejny nowoczesny dron o nazwie Gambit. Jego projekt został wyłoniony do realizacji w ramach tajnego programu Off-Board Sensing Station (OBSS) Sił Powietrznych USA.
Za zbudowanie i przetestowanie maszyny będzie odpowiadać firma General Atomics, która twierdzi, że będzie to szansa na "potwierdzenie nowatorskiej koncepcji projektowej serii Gambit". Jak powiedział prezes GA-ASI David R. Alexander: - W całej naszej 30-letniej historii GA-ASI jest pionierem w rozwoju bezzałogowych systemów powietrznych, które wspierają naszych żołnierzy. AFRL idzie naprzód z GA-ASI, ponieważ mamy odpowiednie zaplecze i doświadczenie, aby rozwijać samoloty OBSS na dużą skalę i na czas, i cieszymy się na współpracę z nimi w celu dostarczenia kolejnego przełomowego UAV.
Istnieje bardzo niewiele informacji dotyczących OBSS i jego celów. Portal The Drive sugeruje, że program może odnosić się do dronów zaprojektowanych w "celu zapewnienia rozszerzenia czujników dla załogowych samolotów bojowych". Drony wywodzące się z tego projektu miałyby być wyposażone w specjalne czujniki wyszukiwania i śledzenia w podczerwieni (IRST).
UAV-y tego typu mają być również uzupełnieniem tradycyjnych radarów, które pasywnie skanują obszar w poszukiwaniu zagrożeń. Z kolei IRST oferuje "aktywne" wyszukiwanie celów. Dzięki czemu mogłaby powstać sieć zbudowana z radarów i dronów, co skutkowałoby o wiele szybszym wykryciem potencjalnego zagrożenia i zapewniałoby szybszą triangulację celów.
The Drive sugeruje ponadto, że OBSS chce stworzyć sieć "stosunkowo tanich bezzałogowych samolotów o wysokim stopniu autonomii, które działałyby jako rozproszone czujniki". Ponadto maszyny te stanowiłyby platformy startowe dla różnego rodzaju broni lub funkcjonowałyby jako przekaźniki komunikacyjne.
Dron Gambit został oparty na koncepcji inspirowanej linią montażową samochodów. Ma to zwiększyć elastyczność projektowania i produkcji, a także ma skrócić czas oczekiwania na wyprodukowanie jednostki. Dron ma mieć budowę modułową, która bazuje na podstawowym rdzeniu — kolejne modyfikacje byłyby montowane właśnie na tym rdzeniu. Firma twierdzi, że maszyna będzie wykorzystywana w misjach wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych.