Amerykański Bradley w kilka sekund pacyfikuje trzy rosyjskie pojazdy

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały wymowny materiał filmowy prosto z frontu, który pokazuje, jak potężną bronią jest amerykański bojowy wóz piechoty Bradley.

Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały wymowny materiał filmowy prosto z frontu, który pokazuje, jak potężną bronią jest amerykański bojowy wóz piechoty Bradley.
Amerykański M2 Bradley w kilka sekund pacyfikuje trzy rosyjskie pojazdy /123RF/PICSEL

Ukraińska armia pochwaliła się szybkim sukcesem w pacyfikacji rosyjskich ciężkich pojazdów pod Awdijiwką. Możemy przekonać się, jak potężną bronią jest amerykański bojowy wóz piechoty Bradley, który w kilka sekund zmienił w sito aż trzy rosyjskie wozy opancerzone.

Co ciekawe, M2A2 ODS Bradley nie był wyposażony w pociski ze zubożonym uranem, tylko standardową amunicję, a pomimo tego zrównał z ziemią potężne rosyjskie pojazdy opancerzone. ISW podało, że Kreml od początku października, czyli od rozpoczęcia ofensywy w Awdijiwce, stracił aż 13 tysięcy żołnierzy i setki czołgów.

Reklama

Amerykańskie wozy Bradley dają się we znaki Rosjanom

Tylko w dwa dni ostatniego weekendu, Rosjanie utracili 23 czołgi i 41 transporterów opancerzonych. Trzeba tutaj podkreślić, że w tym roku Kremlowi udało się wyprodukować zaledwie 200 nowych czołgów w różnych wersjach. Pod Awdijiwką większość rosyjskich ciężkich pojazdów jest niszczona za pomocą wozów Bradley lub wszelkiej maści min.

Ukraińcy zaczęli stosować rosyjską taktykę dobrze znaną z okolic Robotyne w obwodzie zaporoskim. SZU nie tylko zaminowali pola we wschodniej części miejscowości, ale również sukcesywnie dokonują dodatkowego minowania narzutowego. Chodzi tutaj o amunicję rakietową z głowicami kasetowymi i minowymi.

Armaty M242 Bushmaster to miażdżąca broń

Amerykańskie wozy Bradley mają na pokładzie armaty łańcuchowe M242 Bushmaster kal. 25 mm produkcji firmy McDonnell Douglas z pociskami odłamkowo-burzącymi i zapalającymi M792 kal. 25 mm ze smugaczem (HEI-T). Cechuje się ona szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę. Pociski mogą być wysyłane nawet na odległość do 6500 metrów.

Armata ma masę 110,2 kg i długość lufy 2,032 m, a prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Taka siła ognia bez problemu jest w stanie odeprzeć atak rosyjskiego agresora. Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy przyznali, że dzięki amerykańskim wozom Bradley wciąż utrzymują kontrolę nad miastem Awdijiwka leżącym w obwodzie donieckim.

Czym są wozy bojowe M2 Bradley?

Te wozy bojowe ostrzeliwują tam rosyjskie pozycje, czołgi i transportery opancerzone. Stany Zjednoczone zapowiadały przekazanie Ukrainie łącznie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i 76 w M3 oraz dodatkowo do nich 250 tysięcy sztuk amunicji. Niestety, nie wiadomo, ile obecnie sztuk działa na froncie na Ukrainie. Jak niedawno informowaliśmy, dwa z tych pojazdów zostało kilka dni temu przejętych przez Rosjan.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: M2 Bradley | Awdijiwka | Ukraińcy | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy