Spektakularny atak rakietowy na czołg. "On jest niezniszczalny"

Siły Obronne Izraela pochwaliły się filmem, na którym uwieczniono moment spektakularnego, ale jednak nieudanego ataku rakietowego na ich czołg. To pokaz świetnej technologii izraelskiej.

Siły Obronne Izraela pochwaliły się filmem, na którym uwieczniono moment spektakularnego, ale jednak nieudanego ataku rakietowego na ich czołg. To pokaz świetnej technologii izraelskiej.
Spektakularny atak rakietowy na czołg izraelski czołg Merkava /123RF/PICSEL

Siły Obronne Izraela kontynuują swoją działalność antyterrorystyczną w Strefie Gazy. Tam, w warunkach miejskich, niemal na każdym kroku dochodzi do starć IDF z bojownikami Hamasu, którzy dysponują sprzętem wojskowym wyprodukowanym w Rosji czy Iranie.

Reklama

Dowództwo izraelskiej armii opublikowało bardzo ciekawy film, na którym możemy zobaczyć, jak potężnym sprzętem dysponuje ten kraj. Otóż na ujęciu widoczny jest poruszający się czołg izraelski Merkava z aktywnym systemem obrony Trophy.

Spektakularne starcie Hamasu z izraelskim czołgiem

W pewnym momencie bojownicy Hamasu postanowili zneutralizować zagrożenie za pomocą ręcznej wyrzutni rakietowej pocisków przeciwpancernych. Pomimo trafienia w izraelski czołg, jechał on dalej, jakby nic się nie stało. W komentarzach Hamasowców padły nawet słowa "on jest niezniszczalny". Jak tłumaczą eksperci, to wszystko zasługa systemu obrony aktywnej Trophy.

System został opracowany przez firmę Rafael, a od 2009 roku jest na stałym wyposażeniu czołgów Merkawa Mk4 oraz bojowych wozów piechoty Namer. Co ciekawe, system ten tworzy półkulistą strefę wokół chronionego obiektu. Pociski kierowane na czołg są wykrywane za pomocą radaru typu AESA, a ich tor jest analizowany i w razie potrzeby, system wystrzeliwuje pociski niszczące pocisk zagrażający w bezpiecznej odległości od chronionego obiektu.

Trophy, czyli niesamowity system obrony czołgu Merkava

Jak podaje firma Rafael, wówczas, gdy wykryty pocisk zagraża obiektowi chronionemu, w tym przypadku czołgowi, z systemu wystrzeliwany jest pocisk formowany wybuchowo, który niszczy nadlatujący pocisk w odległości rzędu 10-30 metrów od chronionego pojazdu. System określa też punkt startowy pocisków, przesyłając informację do systemu kierowania ogniem i do załogi, która może zneutralizować wrogich żołnierzy.

Cały system Trophy waży ok. 800 kg i przeznaczony jest do instalowania na ciężkich wozach bojowych. Opracowywane są wersje lżejsze, MV (medium weight) do montażu na średnich pojazdach (10-30 ton) (waga systemu około 450 kg) oraz wersja LV (light weight), przeznaczona do pojazdów lekko opancerzonych.

Hamas próbuje oszukać system Trophy, ale bez skutku

Eksperci podają, że bojownicy Hamasu mają świadomość, że trudno jest zniszczyć izraelski czołg z aktywnym systemem Trophy, ale od jakiegoś czasu stosują oni metodę podwójnych ataków. Oznacza to, że po pierwszym uderzeniu pocisku w czołg, wystrzeliwują drugi, który ma już go zniszczyć. Chcą oni wykorzystać chwilowy reset systemu Trophy, który może mieć problemy z wykryciem obiektów w chmurze odłamków. Na szczęście wciąż nie ma dowodów na to, że metoda Hamasu zdała egzamin.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt wojskowy | Siły Obronne Izraela | Strefa Gazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy