Armia USA przejęła 5 tysięcy Kałasznikowów zmierzających na front

Niebywałym sukcesem zakończyło się kilka akcji Marynarki Wojennej USA wymierzonych w przemytników broni i narkotyków na wodach Zatoki Omańskiej.

Niebywałym sukcesem zakończyło się kilka akcji Marynarki Wojennej USA wymierzonych w przemytników broni i narkotyków na wodach Zatoki Omańskiej.
Armia USA przejęła m.in. 5 tysięcy rosyjskich Kałasznikowów /U.S. Central Command /Twitter

Jednostki Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA, patrolujące wody międzynarodowe w Zatoce Omańskiej, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przejęły od przemytników aż 5 tysięcy sztuk AK-47 Kałasznikow, 1,6 miliona sztuk amunicji i 4 tony narkotyków.

Tylko w jednym dniu, a mianowicie 15 stycznia bieżącego roku, przemytnicy transportowali zwykłą łodzią rybacką 3 tysiące Kałasznikowów, 578 tysięcy sztuk amunicji i 23 pociski kierowane. Marynarka Wojenna USA zarekwirowała cały ładunek, który był przemycany z Iranu do Jemenu.

Reklama

5 tysięcy Kałasznikowów i 1,6 miliona sztuk nabojów

Centralne Dowództwo Sił Morskich USA podało, że takie akcje na ogromną skalę są prowadzone niemal bez przerwy. Trudno jest ocenić, ile takich transportów nie udaje się przejąć, ale tak duża ilość broni i amunicji świadczy o tym, że wojna na Bliskim Wschodzie to biznes wart grube miliony dolarów.

W Jemenie trwa wyniszczający konflikt. Pomocy humanitarnej potrzebuje aż 24 z 29 milionów mieszkańców kraju. To jedna z największych katastrof humanitarnych na świecie. Wojna w Jemenie toczy się od końca 2014 roku między siłami lojalnymi wobec Abd Rabbuha Mansura Hadiego a niejednolitą zbrojną opozycją. W konflikt zaangażowany jest m.in. rząd Iranu, dlatego z tego kraju transportowane są ogromne ilości broni dla zbrojnych ugrupowań Jemenu.

AK-47 to kultowy rosyjski karabin automatyczny

Tymczasem kultowy AK-47 to najbardziej popularny i rozpoznawalny na świecie karabin automatyczny. Został zaprojektowany w 1947 roku przez rosyjskiego mechanika czołgów Michaiła Kałasznikowa. Dotychczas wyprodukowano grubo ponad 100 milionów AK-47.

Karabin pozwala wystrzeliwać naboje o kalibrze 7,62 × 39 mm. Broń ta waży ok. 4 kilogramy, posiada magazynek na 30 nabojów, może oddawać celne strzały na odległość 300-350 metrów, a jej szybkostrzelność to 600 pocisków na minutę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kałasznikow
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy