Chiny gonią USA w rozwoju broni laserowej. Czy będą hegemonem?

Chińscy wojskowi grzmią, że Pekin musi zacząć więcej wydawać na rozwój laserów zdolnych do użycia na wojnie. Ma to być odpowiedź na coraz większe wydatki USA w tym kierunku. To kolejny element w nowej zimnej wojnie na linii Pekin-Waszyngton.

Chiny chcą być hegemonem w rozwoju broni laserowej
Chiny chcą być hegemonem w rozwoju broni laserowej123RF/PICSEL
Chiny chcą być hegemonem w rozwoju broni laserowej
Chiny chcą być hegemonem w rozwoju broni laserowej123RF/PICSEL

W zeszłym tygodniu Government Accountability Office oświadczył, że Pentagon już wydaje gigantyczne sumy na rozwój broni laserowej do strącania dronów i rakiet. Ma to być aż 1 mld dolarów rocznie. Widocznie zabolało to Chińczyków, gdyż jak donosi South China Morning Post chińscy wojskowi od razu zaczęli krzyczeć w państwowych mediach, że jeśli Waszyngton tyle wydaje na opracowanie broni laserowej, to Pekin powinien wydać znacznie więcej. Widzą, że Chiny mogą być prawdziwym liderem tego arsenału. I wcale nie są dalecy od prawdy.

Chińscy wojskowi: USA opracowuje broń laserową. My musimy być lepsi

Informacja o funduszach Waszyngtonu na rozwój broni laserowej miały wywołać ogromną burzę w Chinach. Część analityków wojskowych podnosi alarm, że Pekin zostanie daleko w tyle, jeśli nie zwiększy własnych środków na badania tego rodzaju uzbrojenia. Celem miałoby być opracowanie prawdziwie masowej broni, która mogłaby wejść na regularne uzbrojenie armii.

Lasery są ważną częścią nowoczesnej technologii. Chiny nie tylko potrzebują technologii laserowej, ale także muszą stosować lasery w pewnych dziedzinach, takich jak pole walki
Song Zhongping były instruktor w chińskich siłach powietrznych, cytowany przez South China Morning Post

Pentagon na bazie doświadczeń wojny w Ukrainie ma obecnie inwestować głównie w opracowanie poręcznych systemów broni laserowej, które będą obsługiwane przez jedną osobę. Chińscy eksperci chcą jednak pójść w odwrotnym kierunku, budując laserowe behemoty.

Chiny są dobre w produkcji mniejszych broni laserowych, takich jak Silent Hunter, ale nie mają potężniejszych, które mogłyby przechwytywać większe cele, takie jak rakiety lub takie, które można zainstalować na statkach morskich. Wierzę, że jest to kierunek, w którym Chiny mogą pójść, rozwijając i rozszerzając własną technologię laserową
Zhou Chenming naukowiec z pekińskiego think tanku,Yuan Wang zajmującego się nauką i technologią wojskową w rozmowie dla South China Morning Post

Zasadniczo można uznać, że chińscy wojskowi klasycznie, gdy usłyszeli, ile USA wydaje na rozwój broni laserowej, uznało, że Pekin musi zacząć wydawać więcej. Widać tu swoistą mentalność zimnowojenną i chęć mocnej rywalizacji, potęgowaną tym, że Chińczycy naprawdę uważają, że mają potencjał być hegemonem w opracowywaniu broni laserowej.

Amerykańska vs. chińska broń laserowa

USA jest pionierem w rozwoju wykorzystania laserów do celów militarnych. Już teraz mogą pochwalić się naprawdę nowoczesnymi projektami jak Layered Laser Defense, czyli systemem obrony przed wrogimi rakietami na morzu, czy Leonidas, będącym zmodyfikowanym wozem Stryker z systemem niszczenia rojów dronów za pomocą kilku wiązek lasera.

W 2014 roku marynarka wojenna USA zainstalowała swój pierwszy system broni laserowej, AN/SEQ-3, na okręcie USS Ponce. Pierwsze testy terenowe zakończyły się sukcesem.
W 2014 roku marynarka wojenna USA zainstalowała swój pierwszy system broni laserowej, AN/SEQ-3, na okręcie USS Ponce. Pierwsze testy terenowe zakończyły się sukcesem.Wikipedia

W tym czasie Chiny także prowadzą zaawansowane badania w tym kierunku, tworząc jeden z pierwszych masowo produkowanych systemów przeciwpowietrznych oparty na wykorzystaniu laserów, czyli wspomniany Silent Hunter.

Chiński system Silent Hunter służy do strącania rojów dronów, wykorzystując laser optyczny o mocy 30 kilowatów. Ma zasięg 4 kilometrów
Chiński system Silent Hunter służy do strącania rojów dronów, wykorzystując laser optyczny o mocy 30 kilowatów. Ma zasięg 4 kilometrówTwitter

Samo wykorzystanie broni laserowej to nie zupełna rewolucja, ale to właśnie USA i Chiny mają największy udział w rozwoju tej broni. Amerykańscy eksperci przyznają jednak, że opracowanie mniejszych systemów laserowych jest niezwykle trudne, ze względu na potrzebę zasilania. Podkreślają przy tym, że nawet miliard dolarów może nie wystarczyć, aby szybko rozwinąć tę technologię.

Tym czasem jeśli Chiny naprawdę postawią na rozwój laserów, mogą wykorzystać swoją tanią i masową siłę roboczą, aby stać się prawdziwym hegemonem i prześcignąć USA.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas