Iran zaatakował Izrael potężną bronią hipersoniczną
Wieczorem, 13 czerwca, Iran dokonał odwetowanego ataku rakietowego na Izrael za pomocą swojej najnowszej i najpotężniejszej broni hipersonicznej. Sieć zalały materiały filmowe, na których widać jak pociski spadają m.in. na centrum miasta Tel Awiw.

Izrael został zaatakowany potężnymi pociskami balistycznymi i hipersonicznymi. Izraelska armia miała przechwycić 50 pocisków. Irańska broń spadła na co najmniej 7 obszarów w centralnym Izraelu. Aktualnie ponad 30 osób jest ciężko rannych. Liczne filmy w sieci potwierdzają, że Izrael ma ogromny problem z neutralizacją irańskiej broni, pomimo wsparcia amerykańskich systemów THAAD czy pocisków SM-3.
Iran uderzył w Izrael najnowszymi rakietami
Iran w ostatnich latach intensywnie rozwija program rakietowy, stając się jednym z nielicznych państw na świecie posiadających broń hipersoniczną. Pociski osiągające prędkości wielokrotnie przewyższające prędkość dźwięku, mogą omijać nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, co czyni je kluczowym elementem strategii militarnej Teheranu. Jak Iran osiągnął ten poziom i jakie są konsekwencje dla regionu?
W czerwcu 2023 roku Iran zaprezentował pocisk hipersoniczny Fattah, osiągający prędkość do 15-krotności dźwięku (ok. 18 000 km/h) i zasięg 1400 km. Nazwany "Zdobywcą", ma być nieuchwytny dla systemów takich jak THAAD czy izraelskie Arrow-2/3. W listopadzie 2023 roku pokazano Fattah-2, wyposażony w manewrującą głowicę hipersoniczną (HGV), co zwiększa jego precyzję i trudność przechwycenia.
Pociski Fattah: Irański przełom hipersoniczny
Równolegle Iran rozwija pocisk Kheibar Shekan o zasięgu 1450 km, zdolny do manewrowania w końcowej fazie lotu. W październiku 2024 roku użyto go w ataku na Izrael, gdzie część pocisków przedarła się przez obronę, uszkadzając bazy wojskowe. To potwierdziło skuteczność irańskich systemów wobec zaawansowanych technologii, takich jak izraelska Żelazna Kopuła.
Mimo deklaracji Teheranu, zachodni eksperci podchodzą sceptycznie do możliwości irańskiej broni hipersonicznej. Brak nagrań z testów i szczegółowych danych budzi pytania, czy Fattah jest w pełni operacyjny. Analitycy, jak Fabian Hinz z ISS, sugerują, że Iran może wyolbrzymiać swoje osiągnięcia w celach propagandowych, choć rozwój programu rakietowego jest niezaprzeczalny.
Izrael odczuł irańską broń hipersoniczną
Broń hipersoniczna wzmacnia pozycję Iranu w regionie, szczególnie wobec Izraela i USA. Pociski takie jak Fattah czy Kheibar Shekan zwiększają zdolność do precyzyjnych ataków na odległe cele, potencjalnie z głowicami jądrowymi, choć Iran zaprzecza takim planom. Atak z 2024 roku pokazał, że nawet izraelska obrona nie jest w pełni skuteczna przeciw irańskim rakietom.
Potwierdzeniem tego faktu są zdjęcia i filmy z izraelskich miast, na które spadły irańskie rakiety, doprowadzając do strat materialnych i ofiar w ludziach. Niezależnie od tego, czy na dłuższą metę irańska broń będzie skuteczna, kraj ten staje się poważnym graczem, którego ambicje militarne mogą zmienić dynamikę Bliskiego Wschodu.