Nowy ukraiński dron bojowy "Rekin" w rękach Rosjan

Nowy ukraiński dron bojowy zaprojektowany przez firmę Ukrspecsystems spadł na terytorium Rosji w okolicach miasta Aksaj. Niestety, maszyna wpadła w ręce Rosjan.

Nowy ukraiński dron bojowy zaprojektowany przez firmę Ukrspecsystems spadł na terytorium Rosji w okolicach miasta Aksaj. Niestety, maszyna wpadła w ręce Rosjan.
Nowy ukraiński dron bojowy "Rekin" w rękach Rosjan /Ukraine Weapons Tracker /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o starcie nowego dronu bojowego o nazwie "Rekin". Od połowy października jest on produkowany przez ukraiński koncern zbrojeniowy Ukrspecsystems. Maszyna realizuje misje bojowe i obserwacyjne oraz została wyspecjalizowana do pomocy w kierowaniu atakami rakietowymi z systemów HIMARS.

Dron "Rekin" to w pełni ukraiński projekt, od pomysłu do produkcji. Prace nad jego stworzeniem ruszyły po 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja. Chociaż dron służy w armii dopiero od kilku miesięcy, już zdobył uznanie ukraińskiego wywiadu. Dzięki tym urządzeniom udało się wykryć kryjówki rosyjskich żołnierzy, składy amunicji i paliwa, oraz dokonać wielu ataków rakietowych na cele za pomocą systemów HIMARS.

Reklama

Ukraiński dron "Rekin" przejęty przez Rosjan na ich terytorium

Jak podaje koncern zbrojeniowy Ukrspecsystems, dron jest zdolny do prowadzenia rozpoznania z powietrza na odległość nawet 60 kilometrów od granicy Ukrainy. Jednak utracony właśnie dron został znaleziony na polu już na terytorium Rosji w okolicach miasta Aksaj w obwodzie rostowskim, co oznacza, że oddalił się na ponad 200 kilometrów od zachodnich granic okupowanych przez Rosjan terenów Ukrainy.

Niestety, nie wiadomo, dlaczego nowy ukraiński dron spadł na pole znajdujące się na terytorium Rosji. Z opublikowanych zdjęć nie wynika, że został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną, ponieważ urządzenie jest w jednym kawałku i dobrym stanie. Prawdopodobnie utracono kontakt z maszyną na skutek wyczerpania się baterii.

Dron "Rekin" może obserwować bazy wojskowe w Rosji

Dostanie się maszyny w ręce Rosjan będzie oznaczało rozebranie jej na części i analizę, z jakich komponentów została zbudowana. Rosjanie będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ukraińskich technologii, a co najgorsze, będą mogli próbować skopiować pewne systemy do swoich urządzeń lub stworzyć technologie wykrywające te drony w trakcie odbywania misji.

Ukraiński dron waży 10 kilogramów i dysponuje rozpiętością skrzydeł na poziomie 1,91 metra. Według Ukrspecsystems, maszyna może odbywać loty przy prędkości 150 km/h. Dron wyposażony jest w kamerę Full HD z 30-krotnym zoomem optycznym.

"Rekin" wzbija się w powietrze za pomocą katapulty, a ląduje przy użyciu spadochronu. Jego maksymalny czas lotu wynosi 2 godziny. Dron zachowuje zdolność operacyjną w temperaturach od -15 do 50 stopni Celsjusza i jest odporny na ekstremalne warunki atmosferyczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy