Apache z systemami laserowymi. Polska kupi takie maszyny

Amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache zyskały nowe systemy obrony przed nadlatującymi pociskami ziemia-powietrze krótkiego zasięgu. Polska armia kupi 96 takich maszyn.

AH-64E Apache z najnowocześniejszymi systemami laserowymi
AH-64E Apache z najnowocześniejszymi systemami laserowymiUS National Guardmateriały prasowe

Jedne z najpopularniejszych w lotnictwie śmigłowców szturmowych AH-64E Apache zostały wyposażane w system samoobrony Common Infrared Countermeasures (CIRCM), który zapewni maszynom skuteczną obronę przed nadlatującymi pociskami ziemia-powietrze krótkiego zasięgu naprowadzanymi na podczerwień.

Apache z systemami laserowymi CIRCMUS National Guardmateriały prasowe

Siły Powietrzne USA przyznały, że modyfikacje AH-64E Apache są następstwem doświadczeń pozyskanych w ostatnich miesiącach wojny w Ukrainie. Na polu walki u naszego wschodniego sąsiada, ręczne wyrzutnie pocisków typu MANPADS okazały się być na wagę złota przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Śmigłowce Apache teraz zyskały obronę przeciw właśnie takiej broni.

AH-64E Apache udoskonalone przez wojnę w Ukrainie

Systemy CIRCM były testowane na śmigłowcach AH-64E Apache w połowie października ubiegłego roku na Bliskim Wschodzie. Systemy sprawowały się wyśmienicie, dlatego Pentagon poinformował, że zamierza zmodyfikować z myślą o nowej broni całą flotę tych maszyn. Na razie CIRCM już funkcjonuje na przynajmniej 100 śmigłowcach.

Apache z systemami laserowymi CIRCMUS National Guardmateriały prasowe

System obronny zaprojektowany przez firmę Northrop Grumman pierwszy raz pojawił się w śmigłowcach użytkowych UH-60 Black Hawk. Pentagon chce go używać również na cięższych maszynach takich jak CH-47F Chinook, ale na razie nie podano konkretnej daty rozpoczęcia wdrażania tego systemu.

Laserowe systemy neutralizacji pocisków manewrujących

Kompletny system CIRCM obejmuje scentralizowaną jednostkę sterującą i parę czujników śledzących, z których każdy składa się z wieżyczki pod szklaną kopułą, która kieruje wiązkę lasera na głowicę nadlatującego pocisku naprowadzającego na podczerwień. Wiązka następnie oślepia lub w inny sposób dezorientuje pocisk, zbijając go z kursu. W AH-64E systemy namierzania są instalowane na helikopterze za pomocą pływaków przymocowanych do końców jego krótkich skrzydeł.

Co ciekawe, we wrześniu ubiegłego roku, Mariusz Błaszczak poinformował o zakupie, na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych, aż 96 amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. Co najważniejsze, Polska stanie się drugim na świecie, po USA, ich operatorem.

Polska kupi 96 śmigłowców AH-64E Apache

Jak ujawnił MON, śmigłowce w pierwszej kolejności trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Tutaj trzeba podkreślić, że ta jednostka będzie również wyposażona w amerykańskie czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie będą z nimi współpracowały.

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe maszyny szturmowe używane w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983 roku, a od tego czasu śmigłowce są nieustannie rozwijane i udoskonalane o najnowocześniejsze technologie militarne.

Polska z jedną z największych na świecie flot czołgów

Po zakupie 96 śmigłowców Apache, Polska stanie się drugim po USA największym ich operatorem na świecie. Tymczasem w przypadku Abramsów, Polska wraz z nimi będzie w sumie posiadała 1230 fabrycznie nowych czołgów, co sprawi, że nasz kraj będzie mógł się poszczycić największą i najnowocześniejszą ich flotą w europejskim NATO. Do 2030 roku nasz kraj będzie miał więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte. 116 czołgów Abrams na pojawić się w Polsce jeszcze w tym roku i będą stacjonowały w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej.

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas