Odyseja historyczna. Gratka dla miłośników historii militarnej

Już po raz szósty Interia.pl zaprasza na zlot grup rekonstrukcji historycznych ODYSEJA Historyczna, który odbędzie się w dniach 17-19 lipca w Kutnie i Leszczynku. Jak co roku widzowie będą mogli podziwiać rekonstruktorów z wszystkich epok historycznych – tym razem z aż ponad 100 grup rekonstrukcyjnych. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ok. 1000 uczestników.

- W tym roku chcemy zaprezentować aż 4 czołgi: dwa to francuskie maszyny z okresu I wojny światowej Renault FT17, które później walczyły w polskiej armii - mówi Rafał Ambroziak, jeden z organizatorów imprezy.

- Będzie również Panzerkampfwagen II - czołg lekki, który do 1941 roku był podstawowym czołgiem III Rzeszy, oraz niemiecki niszczyciel czołgów MARDER. Po raz pierwszy na Odysei Historycznej pojawi się samolot. Przedstawimy replikę francuskiego myśliwca z okresu I wojny światowej - Nieuport 11, który miał być francuską odpowiedzią na niemieckie konstrukcje Antona Fokerra.

Reklama

MMA... rycerskie

Oczywiście, nie zabraknie również innych pojazdów historycznych, samochodów, ciężarówek, czy motocykli zabytkowych. Podczas zlotu będzie można śledzić zmagania rekonstruktorów w II Turnieju Łuczniczym, który odbędzie się dwuetapowo - w sobotę i niedzielę.

W tym roku przeprowadzony również zostanie turniej wojów w walkach pojedynczych (sobota), oraz w walkach o mosty (niedziela), kiedy wojowie będą walczyli przeciwko sobie w drużynach pięcioosobowych. Kolejną atrakcją będą "MMA rycerskie", czyli walki rycerskie w pełnych zbrojach.

- Z grup konnych zaprezentujemy rycerzy z przełomu XV i XVI wieku oraz husarię - zapowiada Ambroziak. - Jeśli ktoś się odważy, będzie mógł zrobić sobie tatuaż, ponieważ będziemy gościć rekonstruktorów, którzy zajmują się odtwarzaniem dawnych technik tatuowania. Jak co roku, tak i teraz, nie może zabraknąć widowisk historycznych z udziałem pirotechników i broni hukowej. Na VI zlocie pokażemy trzy inscenizacje drugowojenne. Największa z nich obędzie się w sobotę i będzie to "Obrona twierdzy brzeskiej" z udziałem aż trzech czołgów.

Łodzie i warsztaty

Organizatorzy obiecują także inscenizacje nocne - ze wsparciem pirotechników z firmy "Demony Ognia", którzy na tą okazję przygotowali specjalne efekty pirotechniczne. Natomiast w niedzielę, na koniec zlotu, odbędzie się widowisko pokazujące walki w Czechach 2 Dywizji Piechoty USA i kontrowersyjnej Brygady Świętokrzyskiej z niemiecką XIII Armią.

W podkutnowskim Leszczynku nie zabraknie również strzelnicy, kowala, rzemieślników, stoisk handlowych, koncertów muzycznych, łodzi wikingów i warsztatów dla dzieci.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy