Polskie rakiety "Piorun" podbijają świat. Sukcesy na wojnie zrobiły z nich hit!

Wojna Ukrainy z Rosją pokazała światu, że Polska ma "superbroń". Norwegowie są wyraźnie pod wrażeniem skuteczności polskich systemów rakietowych "Piorun". Już wkrótce będą w nią wyposażone Siły Zbrojne Królestwa Norwegii.

  • Już w pierwszych tygodniach agresji wojsk Putina Ukraińcy przekonali się, że polskie "Pioruny" to prawdziwa superbroń. 
  • Na filmach zamieszczanych przez ukraińskich bojowników w portalach społecznościowych można było zobaczyć nasze pociski rakietowe, które zamieniały rosyjskie śmigłowce czy samoloty w lecące "kule ognia". 
  • To wystarczyło, aby stało się o nich głośno na świecie.

Ich siłę i skuteczność w walce docenili właśnie Norwegowie. Już wkrótce ta broń trafi na wyposażenie Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii. W Oslo została podpisana umowa z polskim producentem "Piorunów", czyli zakładami Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej, które są częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Reklama

"Pioruny" sprzedane Norwegii. Kontrakt na miliony euro

Kontrakt wart jest kilkadziesiąt milionów euro i przewiduje dostarczenie Norwegom kilkuset rakiet Piorun oraz zestawów startowych. Polska broń okazała się lepsza od podobnych pocisków produkowanych przez światowych gigantów i wygrała trudny przetarg. W pobitym polu polskie "Pioruny" pozostawiły Amerykanów, Francuzów czy szwedzkiego Saaba. 

Jeden z inżynierów pracujących w zakładach Mesko zdradził, co zdecydowało o tym, że Norwegowie wybrali polskie rakiety.

Polski producent rakiet przeciwlotniczych zapewnia, że podpisana 29 listopada umowa z Norwegią w sprawie "Piorunów" nie jest ostatnią, której - cytat - "można spodziewać się w nieodległym czasie". Zakłady MESKO S.A. od dawna współpracują z norweską firmą NAMMO w zakresie amunicji średniego kalibru. Jednak najnowsza podpisana umowa w sprawie "Piorunów" jest pierwszą na dostawy tego typu uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Norwegii.

Ukraińcy żołnierze pod wrażeniem "Piorunów"

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe "Piorun" to całkowicie polska konstrukcja. Sprawdzają się znakomicie w zwalczaniu nisko lecących statków powietrznych jak samoloty, śmigłowce czy drony. Posiadają głowicę samonaprowadzającą o zwiększonej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie.


Zestaw rakietowy "Piorun" - najważniejsze dane:

  • Głowica bojowa FRAG-HE
  • Czujnik zbliżeniowy Tak
  • Zakres wysokości 10 m ÷ 4000 m
  • Zakres odległości 400 m ÷ 6500 m
  • Średnia prędkość lotu 560 m/s
  • Masa zestawu 19,5 kg

Polskie "Pioruny" od pierwszych dni rosyjskiej agresji są niezwykle chwalone przez ukraińskich bojowników. Podoba im się nie tylko bardzo dobry system namierzania celu, ale także odporność na zakłócenia i zasięg rażenia. 

Jeden z ukraińskich wojskowych na pytanie "jaka jest największa wada polskiej broni" po krótkim namyśle odpowiedział: ...jest jej zdecydowanie zbyt mało!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPZR Piorun | broń | Polska Grupa Zbrojeniowa | Norwegia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama