Rosjanie odkryli tajemniczy obiekt na Krymie. Kreml zaciera ręce

Rosjanie opublikowali w sieci zdjęcia tajemniczego obiektu, który odkryty został przez mieszkańców wioski leżącej na zachodnim wybrzeżu Krymu. Kreml cieszy się z tego faktu.

Rosjanie opublikowali w sieci zdjęcia tajemniczego obiektu, który odkryty został przez mieszkańców wioski leżącej na zachodnim wybrzeżu Krymu. Kreml cieszy się z tego faktu.
Rosjanie przejęli ukraińskiego drona o nazwie Magura V5 /@PStyle0ne1 /Twitter

Okazuje się, że całkiem przypadkowo, Rosjanie zdobyli ukraińskiego drona morskiego. Chociaż rosyjscy odkrywcy publikując zdjęcia obiektu nie mieli pojęcia, z czym tak naprawdę mają do czynienia, Siły Zbrojne Ukrainy bardzo dobrze wiedziały, co wpadło w ręce agresorowi.

Niestety, jest to dron Magura V5, najnowszej generacji ukraiński dron morski, który powstał nie tylko o atakach na rosyjskie okręty Floty Czarnomorskiej, ale również służy realizacjom zadań zwiadowczych. Został on odkryty niedaleko wsi Popiwka na zachodnim wybrzeżu okupowanego Krymu.

Reklama

Rosjanie przejęli ukraińskiego drona morskiego Magura V5

Prawdopodobnie dron brał jakiś czas temu udział w misji na wodach Morza Czarnego i ukraińskie Siły Specjalne straciły z nim łączność, w rezultacie czego maszyna dryfowała aż w końcu została wyrzucona na brzeg. To wielki cios dla Ukraińców. Teraz Rosjanie rozbiorą na części drona Magura V5, przyjrzą się bliżej jego konstrukcji i technologii, jaka jest wykorzystywana na pokładzie.

To ogromny problem, ponieważ Rosjanie mogą próbować zbudować systemy zdolne wykrywać lub zakłócać działanie tych dronów w trakcie wykonywania misji. Dron Magura V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) pierwszy raz ujrzał światło dzienne w lipcu bieżącego roku. Morski dron został zaprojektowany i zbudowany przez firmę SpetsTechnoExport. Jak chwalą się pomysłodawcy projektu, wielozadaniowy bezzałogowy statek nawodny nowej generacji można uruchomić w dowolnej lokalizacji i bez strat w ludziach wykonywać karkołomne misje.

Rosjanie będą mogli wykrywać ukraińskie drony morskie

Atrybutem morskiego drona są niskie koszty produkcji i uniwersalność w zastosowaniu. Wynalazek może służyć jako dron kamikadze i atakować okręty wroga, ale też może brać udział w akcjach ratunkowych i tych związanych z obserwacją poczynań wroga. Magura V5 został wyposażony w odporne na zakłócenia systemy komunikacji oparte na Wi-Fi Mesh (bezprzewodowej sieci kratowej) ze wzmacniaczem antenowym lub komunikacji satelitarnej (być może nawet Starlink), a sama konstrukcja utrudnia wykrycie przez radary.

Z ujawnionych informacji wynika, że Magura V5 ma 5,5 metra długości, 1,5 metra szerokości i zdolność do poruszania się z maksymalną prędkością 42 węzłów (22 węzły w trybie standardowym). Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku zasięgu i ładowności. SpetsTechnoExport podaje, że dron morski może wykonywać misje w odległości aż 833 kilometrów i zabrać na pokład do 320 kilogramów sprzętu lub ładunków wybuchowych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ukraińskie rodzime koncerny zbrojeniowe opracowały kilkanaście dronów latających i pływających. Kilka z nich mogliśmy zobaczyć na zdjęciach w mediach społecznościowych, ale te najważniejsze raczej szybko nie ujrzą światła dziennego z wiadomych przyczyn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama