Alternatywa dla Google – popularność DuckDuckGo rośnie

Aleksander Piskorz

Aleksander Piskorz

Google ogłosiło alternatywne wyszukiwarki, z których będą mogli skorzystać posiadacze smartfonów z Androidem na terenie Europy. Zamiast rozwiązań amerykańskiego giganta klienci coraz częściej wybierają DuckDuckGo.

Wyszukiwarka DuckDuckGo najpopularniejszą alternatywą dla Google w Europie
Wyszukiwarka DuckDuckGo najpopularniejszą alternatywą dla Google w Europie123RF/PICSEL

Obywatele Unii Europejskiej posiadający smartfony z Androidem będą mogli od 1 marca 2020 roku wybrać domyślną wyszukiwarkę internetową - Google oddaje cztery propozycje, z których będzie można skorzystać. Niezależnie od tego, która z nich zostanie wybrana, tym samym stanie się domyślną wyszukiwarką między innymi w przeglądarce Chrome oraz na głównym pulpicie smartfona.

Ekran wyboru domyślnej wyszukiwarki w Androidzie został wprowadzony przez Google w następstwie orzeczenia antymonopolowego, które ustanowiono w marcu 2019 roku. Amerykańska korporacja została także ukarana karą 5 miliardów dolarów przez urzędy regulacyjne Unii Europejskiej - urzędnicy chcieli, aby Google przestało domyślnie proponować użytkownikom własną wyszukiwarkę.

Wyszukiwarki wyświetlane użytkownikom konfigurującym swoje smartfony różnią się w zależności od kraju EU. Rozwiązania wybierane są na zasadzie systemu aukcyjnego. Każdy dostawca informuje Google, ile jest w stanie zapłacić za każdym razem, kiedy użytkownik wybierze inną wyszukiwarkę jako rozwiązanie domyślne. Oznacza to, iż wybory, które Google pokaże użytkownikom niekoniecznie odzwierciedlają popularność wyszukiwarki w danym kraju.

Przeglądając najpopularniejsze alternatywy dla Google w krajach Starego Kontynentu można zauważyć, iż DuckDuckGo zajmuje praktycznie wszędzie drugie miejsce. Także w Polsce. Na trzecim miejscu znalazła się witryna Info.com, a na czwartym Yandex. Co ciekawe, na liście nie znalazł się Bing od Microsoftu - tego typu sytuację można uważać za wielką przegraną amerykańskiego giganta.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas