Reklama

Apple pozywa twórców Pegasusa

Apple dołączyło do Mety i również pozwało firmę NSO Group, która jest odpowiedzialna za stworzenie Pegasusa. Oprogramowanie dotychczas jako jedyne było w stanie złamać zabezpieczenia iPhone’ów.

NSO Group Technologies jest izraelską firmą technologiczną, znaną głównie ze stworzenia oprogramowania szpiegującego, które może zdalnie monitorować aktywność smartfonów. Apple długo pracowało na reputację producenta najbardziej zabezpieczonych urządzeń na rynku. Niestety, Pegasus jest w stanie złamać zabezpieczenia nawet iPhone’ów.  

Apple złożyło pozew przeciwko NSO Group Technologies, którego celem jest permanentny zakaz dla izraelskiej firmy używania oprogramowania, usług i urządzeń giganta z Cupertino. Starszy wiceprezydent Apple do spraw inżynierii oprogramowania, Craigh Federighi uważa, że sponsorowane grupy jak NSO Group wydają miliony dolarów na rozwój technologii nadzoru bez żadnych konsekwencji i musi się to zmienić.  

Reklama

Pegasus został stworzony i sprzedany każdemu podmiotowi, który był gotów za niego zapłacić. Klientami NSO Group nierzadko były rządy państw. Z oprogramowania szpiegującego izraelskiej grupy korzysta już niemiecka policja. Pegasus jest w stanie umożliwić zdalne dostanie się do urządzenia ofiary i uzyskać dostęp do mikrofonu, kamery i danych znajdujących się na smartfonie.  

Apple i Meta nie są odosobnione w swojej walce z NSO Group. Pod koniec zeszłego roku wsparcie dla pozwu właścicieli WhatsAppa wyraziły inne firmy technologiczne, w tym Microsoft i Google. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy