Dlaczego kaczki pływają w taki sposób? Naukowcy znają już odpowiedź

Inżynier Marynarki Wojennej, Zhiming Yuan postanowił sprawdzić, dlaczego kaczęta płyną w jednym rzędzie bezpośrednio za swoją matką. Jego obliczenia pokazały dlaczego w ten sposób młode osobniki są w stanie oszczędzić energię.

Kaczka z kaczętami
Kaczka z kaczętami123RF/PICSEL

Każdy, komu zdarzyło się kiedyś obserwować kaczki, na pewno wie, w jaki sposób przemieszczają się one po wodzie. Nawet w bajkach pływają w określonej konfiguracji. Na przedzie znajduje się ich matka, a za nią gęsiego podążają kaczęta. Lecz czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się nad tym, dlaczego pływają akurat w taki sposób? Naukowcy już kilkakrotnie sprawdzali to zjawisko.

Jak podaje portal Science News, wcześniejsze badania metabolizmu kacząt pokazały, że oszczędzają one sporo energii, gdy płyną za dorosłym osobnikiem. Jednak dokładne przyczyny tego zjawiska nie były znane. Zająć się tą sprawą postanowił Zhiming Yuan, naukowiec z uniwersytetu w Strathclyde w Glasgow. Wraz z innymi badaczami stworzył symulację poruszania się kaczek w wodzie, która pozwoliła na dokonanie pewnych obliczeń. Okazuje się, że kaczęta, poruszające się w linii za dorosłym osobnikiem są przez niego wspierane.

Kaczka płynie i uderza kończynami w kilwater, który za nią powstaje. W ten sposób wytwarzany jest opór falowy, opierający się ruchom kaczki. Jednak obliczenia naukowców z Glasgow pokazały, że w idealnym punkcie za nią kaczęta doświadczają nawet do 158 proc. mniejszego oporu falowego. W ten sposób poruszając się w jednej linii, wszystkie są w stanie czerpać korzyści z tego zjawiska.

"Polacy za granicą": Sfermentowane tofu oraz pieczone wróble i gołębie. Szanghaj to szok kulturowy dla EuropejczykówPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas