Dlaczego leki mają różne kolory?

Wśród naszych użytkowników trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie zażyła jakiejś pigułki, na przykład przeciwbólowej. Niestety, niektórzy leki muszą przyjmować w ilości przewyższającej liczbę kolorów tęczy.

Do koloru, do wyboru
Do koloru, do wyboru21 wiek

Nieprzyjemny smak

Celem było odróżnienie środkó leczniczych dostępnych w wolnej sprzedaży od tych na receptę. Miały też wpływać psychologicznie na pacjentów, którzy według ówczesnych badań czuli się dziwnie, gdy na różne przypadłości stosowali leki wyglądające właściwie tak samo. Dodatkowo, w wielu wypadkach producenci postanowili zamaskować nieprzyjemny smak oraz zapach substancji czynnych.

Czy kolor wpływa na skuteczność?

Na przykład zielone pigułki stanowią swoistą obietnicę szybkiej regeneracji, kolor czerwony to domena leków rozluźniających i uspokajających. Czerwone tabletki działają też jako stymulanty, wykazują właściwości witalizujące i pobudzające. Różowy symbolizuje szybszą i niezawodną ulgę w bólu. Nie ma natomiast prawie szarych leków, które mogłyby kojarzyć się z czymś niezdrowym, choćby z pleśnią.

Kolor wzmacnia image

Do lamusa odeszły czasy gdy lekarze przepisywali wyłącznie okrągłe czy płaskie pigułki. Dziś na aptecznych półkach znajdziemy atrakcyjne owale, romby i inne, coraz bardziej wyrafinowane kształty medykamentów.

Gdy w 2002 r. na rynek wszedł bezpośredni konkurent Viagry - Levitra, jego producenci zastanawiali się nad tym, "jak pokonać niebieski". Ostatecznie zwyciężyła koncepcja klasycznej okrągłej pigułki o wyraźnym pomarańczowym kolorze podkreślającym aktywność i energię działania.

Pomarańczowy łagodzi ból

Według farmakopsychologów, pomarańczowy dostarcza energii układowi nerwowemu, ma korzystne działanie w przypadku nieprzyjemnych odczuć towarzyszących bólowi, ważne są również właściwości przeciwskurczowe tego koloru, który jest swoistym "ciepłym promieniem".

Krzysztof Pochwicki

21 wiek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas