Dwie dawki szczepionki to za mało. Omikron jest sprytniejszy

​Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali wpływ wariantu Omikron wirusa SARS-CoV-2 na jedną z odpowiedzi immunologicznych wywołanych przez szczepienie. Niestety, nie ma dobrych wiadomości.

Dwie dawki nie wystarczą na Omikrona
Dwie dawki nie wystarczą na OmikronaAFP

Analizując próbki krwi osób, które otrzymały dwie dawki szczepionek AstraZeneca/Oxford lub Pfizer/BioNTech, wykazano znaczny spadek przeciwciał neutralizujących wobec wariantu Omikron (w porównaniu do wariantu Delta). Wyniki opublikowane na serwerze pre-printów MedRxiv wskazują, że nowo wykształcony wariant faktycznie może wywołać kolejną falę pandemii.

Trzecia dawka szczepionki a Omikron

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego sprawdziły tzw. miano neutralizujące, czyli miarę odpowiedzi przeciwciał wytworzonych w reakcji na wirusa. Źle z wariantem Omikron radziły sobie dwie dawki szczepionki AstraZeneca - badanie wykazało, że miana neutralizujące spadły poniżej wykrywalnych progów we wszystkich próbkach poza jedną. Niewiele lepiej było ze szczepionką Pfizer - naukowcy zaobserwowali średnio 30-krotny spadek miana neutralizującego w przypadku dwóch dawek szczepionki w porównaniu z wcześniejszymi wariantami wirusa.Nie oznacza to bynajmniej, że szczepionki Pfizer i AstraZeneca są nieskuteczne w zapobieganiu ciężkiej postaci COVID-19 i zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji. Reakcje przeciwciał to tylko jeden z elementów odpornościowej układanki - odgrywają ważną rolę w początkach infekcji, ale później "do akcji" wkraczają inne komórki polujące na wirusa.

Brytyjscy naukowcy sugerują, że wariant Omikron może prowadzić do zachorowań na COVID-19 także u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki. Nie ma jednak żadnych dowodów wskazujących, że Omikron jest bardziej zjadliwy od innych wariantów SARS-CoV-2. Badanie nie dostarcza nowych informacji na temat wpływu trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19, ale naukowcy przypuszczają, że dodatkowa dawka zauważalnie zwiększa ilość przeciwciał neutralizujących. Wskazują na to pierwsze testy przeprowadzone przez firmę Pfizer. Akcja szczepień dodatkowych przeciwko COVID-19 ruszyła w Polsce 1 września. Przypominającą dawkę otrzymało już blisko 1,5 mln Polaków.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas