Gdzie oglądać Perseidy? Najlepsze miejsca na noc spadających gwiazd

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

Szczyt Perseidów przypada na 12 i 13 sierpnia. W poniedziałek po południu naszego czasu, więc też najbliższej nocy, spadających gwiazd na niebie powinno być najwięcej. Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie oglądać Perseidy, to warto wybrać się na wspólne oglądanie. W wybranych miastach organizowane są specjalne wydarzenia.

Noc Perseidów. Dziś szczyt roju. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?
Noc Perseidów. Dziś szczyt roju. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?123RF/PICSEL

Perseidy to rój meteorów, które na nocnym niebie można oglądać od połowy lipca. Szczyt spadających gwiazd w 2024 r. przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym czasie będzie można dostrzec w ciągu godziny nawet około stu obiektów. Gdzie oglądać to zjawiskowe zdarzenie?

Gdzie oglądać Perseidy w 2024 roku?

Wiele dedykowanych wydarzeń poświęconych wspólnemu oglądaniu Perseidów zorganizowano w miniony weekend. Jednak są miejsca, gdzie zdecydowano się to zrobić dziś lub w nocy z poniedziałku na wtorek.

Na wspólne oglądanie zaprasza ogród botaniczny w Łodzi. Wydarzenie organizuje Planetarium EC1 Łódź razem z Zieloną Łodzią i odbędzie się w godzinach 21:30-0:30, gdzie będzie można oglądać Perseidy. Bramy pozostaną otwarte do 23:30.

W trakcie wspólnego oglądania na uczestników czekają także inne atrakcje. Wśród nich jest obserwacja Saturna przez specjalny teleskop. Jeśli warunki pogodowe dopiszą, to z pewnością będzie co oglądać.

W Warszawie Perseidy będzie można wspólnie oglądać przy Centrum Nauki Kopernik i Planetarium. Start wydarzenia zaplanowano na godzinę 20:00.

Zbliża się wielkie astronomiczne widowisko! Jak zwykle w sierpniu spadnie deszcz Perseidów, a my zapraszamy na wspólne obserwacje. Wygasimy światła Warszawy, zaprosimy ciekawych gości, rozstawimy teleskopy, pokażemy meteoryty.
czytamy w opisie wydarzenia przy Centrum Nauki Kopernik

Specjalne spotkanie odbędzie się także przy Planetarium Śląskim w Chorzowie, które zaprasza w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika o godzinie 21:00. Podobne wydarzenia organizowane są również w innych miastach i z pewnością warto poszukać informacji o lokalnych eventach.

Jak najlepiej oglądać spadające gwiazdy?

Spadające gwiazdy w postaci Perseidów najlepiej oglądać poza miastem. Do pełni szczęścia potrzeba wtedy tylko nieba bez chmur. Jeśli jednak nie możecie wyjechać poza teren zabudowany, to najlepiej poszukać takiego stanowiska, które będzie w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczone światłami.

W Polsce są różne miejsca, które nadają się do tego typu obserwacji. Najlepszym regionem jest północno-zachodnia część kraju, gdzie rozciąga się najrozleglejszy obszar ciemnego nieba. To większość województwo zachodniopomorskiego, ale też wybrane obszary pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Można uznać, że jest to teren linii brzegowej Morza Bałtyckiego aż do Drawieńskiego Parku Narodowego. Dobre warunki panują na Warmii i Mazurach, z wyjątkiem kilku miast. Warto też udać się w Bieszczady, gdzie niebo jest najciemniejsze. Są to w zasadzie wszystkie miejscowości na południe od Sanoka i Ustrzyk Dolnych. Najlepsze pod tym względem będą jednak Baligród, Cisna, Lutowiska, Jaśliska oraz Czarna.

Niestety sztuczne światła mają negatywny wpływ na obserwacje astronomiczne i należy ich unikać. W Polsce są jednak miejsca, które objęto tak zwaną ochroną ciemnego nieba. W tych lokalizacjach sztuczne światło zostało ograniczone, co sprzyja obserwacjom astronomów. W ramach programu Ciemne Niebo - Polska warto wyróżnić:

  • CN-001, Sopotnia Wielka w gminie Jeśnia,
  • CN-002, część miejscowości Palowice w powiecie Rybnik,
  • CN-003, Izerski Park Ciemnego Nieba w graniczne części Izery,
  • CN-004, Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
  • CN-005, Ostoja Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie niedaleko Międzychodu,
  • CN-006, Dobre Miasto na Warmii i Mazurach,
  • CN-007, część miejscowości Ostrowik w gminie Celestynów.

Zasada jest prosta. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów uda się zobaczyć. W tym roku szczyt Perseidów ma przypaść około godziny 16:00 czasu w Polsce, ale później (w nocy z poniedziałku na wtorek) również nie będzie ich brakować.

Noc Perseidów to pozostałość po komecie 109P/Swift-Tuttle

Noc Perseidów zawdzięczamy komecie okresowej 109P/Swift-Tuttle, która zbliża się do Ziemi co 133 lata. Ten rój meteorów znany jest ludzkości od starożytności. Nasza planeta okresowo przecina miejsce, gdzie przelatująca kometa pozostawiła pewne fragmenty, które wpadają w atmosferę i tam ulegają spaleniu. Dzięki temu mamy okazję podziwiać spadające gwiazdy.

Zbliża się noc "spadających gwiazd"PAPInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas