Naukowcy mają nową teorię, dlaczego wyginęli neandertalczycy

Koniec neandertalczyków jest tajemnicą. Jednym z wyjaśnień była ciągła rywalizacja z Homo sapiens o zasoby, która kończyła się zazwyczaj rozlewem krwi. Naukowcy wysnuli nową ciekawą teorię, według której, neandertalczycy wyginęli z powodu… rozmnażania się z Homo sapiens.

Naukowcy przeprowadzili na szeroką skalę badania DNA Homo sapiens i neandertalczyków, dzięki czemu wiadomo, że około 2 proc. genomu ludzi żyjących poza Afryką pochodzi od tego drugiego gatunku człowieka. Z kolei około 0,3 proc. genomów ludzi żyjących w Afryce pochodzi od neandertalczyków. Krzyżowanie pomiędzy tymi gatunkami miało miejsce między 60 000 a 90 000 lat temu. Jednakże jeśli przyjrzymy się DNA neandertalczyka, nie znajdziemy w nim DNA Homo sapiens.

Nowe badania, nowa teoria

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Wielkiej Brytanii ocenili możliwe przyczyny jednokierunkowej wymiany DNA oraz przeanalizowali, w jaki sposób obie grupy się integrowały i dokonywały "wymiany genetycznej". Sugerują, że wyginięcie neandertalczyków mogło być spowodowane wchłanianiem ich do populacji Homo sapiens.

Reklama

- Nasza wiedza na temat interakcji między Homo sapiens i neandertalczykami stała się bardziej złożona w ciągu ostatnich kilku lat, ale wciąż rzadko można zobaczyć naukowe dyskusje na temat tego, jak faktycznie doszło do krzyżowania się między grupami - powiedział prof. Chris Stinger z Muzeum Historii Naturalnej w specjalnym komunikacie prasowym.

Naukowcy podkreślają, że mogą jedynie spekulować o zachowaniu się neandertalczyków oraz o tym, co Homo sapiens mógł myśleć o swoich krewnych. Jak powiedział Stinger: - Różnice językowe byłyby prawdopodobnie większe, niż moglibyśmy sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę czas trwania separacji, i byłyby znacznie większe niż między jakimikolwiek współczesnymi językami.

Jednakże mimo przeszkód obie grupy dokonywały wymiany genetycznej między sobą. Naukowcy zauważyli, że u szympansów jedne grupy chwytały samice z innej rywalizującej grupy i włączały ją do swojego stada. Zaobserwowano także, że zarówno samce, jak i samice potajemnie łączą się z rywalizującymi członkami grup z dala od swoich stad.

Badania genetyczne neandertalczyków

W 32 genomach neandertalczyków, które do tej pory zsekwencjonowano, naukowcy nie odnaleźli dowodów na obecność DNA Homo sapiens. Badacze sugerują, że może być to spowodowane tym, że rozmnażanie między tymi gatunkami ludzi było możliwe tylko w jednym kierunku.

Brak neandertalskiego mitochondrialnego DNA (dziedziczonego przez samice) u obecnych ludzi wskazuje, że tylko samce neandertalczyków i samice Homo sapiens mogły "pomyślnie wydać potomstwo". Ponadto mogło zdarzyć się tak, że męskie hybrydy były płodne w mniejszym stopniu.

- Jeżeli płodni neandertalczycy byli regularnie wchłaniani do grup Homo sapiens w tym okresie, to skutecznie byli również usuwani z puli genów neandertalczyków - piszą naukowcy w swoim artykule naukowym. Badacze podkreślają jednocześnie, że potrzeba więcej dowodów, aby sprawdzić, czy nowa teoria jest słuszna. - W miarę sekwencjonowania większej liczby genomów neandertalczyków powinniśmy być w stanie sprawdzić, czy jakiekolwiek DNA Homo sapiens zostało przekazane neandertalczykom - powiedział Stringer.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neandertalczyk | Homo sapiens | badania genetyczne | człowiek | DNA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy