Niewiarygodne! To jajko liczy 1700 lat i wciąż jest płynne w środku

Naukowcy poinformowali, że znaleźli jajko sprzed 1,7 tys. lat, które wciąż jest płynne w środku. Zawiera mieszankę żółtka i białka, która może zdradzić tajemnice ptaka, który je złożył.

Jajko Aylesbury może być najstarszym znaleziskiem tego typu na świecie
Jajko Aylesbury może być najstarszym znaleziskiem tego typu na świecieOXFORD ARCHAEOLOGYdomena publiczna

Już samo znalezienie tak wiekowych kurzych jaj jest niewiarygodnym odkryciem, ale jak przekonują naukowcy, nietypowy skarb stał się właśnie jeszcze wyjątkowy. Jak się bowiem okazuje, tzw. jajko Aylesbury - jedyne z czterech, które udało się wydobyć w całości (pozostałe pękły, wydzielając nieprzyjemny siarkowy zapach), wciąż jest płynne w środku.

Co ciekawe, odkrycia dokonano już w 2010 roku podczas wykopalisk w Aylesbury (stąd nazwa jaja) w Buckinghamshire. Archeolodzy, którzy sprawdzali teren przed rozpoczęciem dużej inwestycji budowlanej, znaleźli je obok tkanego kosza, naczyń ceramicznych, skórzanych butów i kości zwierzęcej w czymś, co zdaniem ekspertów mogło służyć jako rzymska studnia życzeń lub miejsce ofiarne.

To był mokry teren obok rzymskiej drogi. Być może jaja składano tam jako wotum. W koszu, który znaleźliśmy, mógł znajdować się chleb
mówi Edward Biddulph, starszy kierownik projektu w Oxford Archaeology, który nadzorował wykopaliska.

Znaleźli jajko sprzed 1,7 tys. lat

I gdyby nie ubiegłoroczny pomysł, żeby wystawić jajko na widok publiczny, moglibyśmy nigdy nie dowiedzieć się, co kryje się w środku. Dana Goodburn-Brown, konserwator archeologiczny i materiałoznawca, zasugerowała, aby je zeskanować w celu wyboru najlepszej metody konserwacji.

Naukowcy właśnie przeprowadzili te analizy i okazało się, że pomimo upływu blisko 2 tys. lat, jajko wciąż zawiera w środku płynną mieszankę żółtka i białka. I chociaż naukowcy jeszcze tego nie zweryfikowali, może to być najstarsze jajo tego typu na świecie - znajdowaliśmy wprawdzie jeszcze starsze, na przykład zmumifikowane, ale to najpewniej jest najstarszym zakonserwowanym w sposób niezamierzony.

Często znajdujemy kawałki muszli, ale nie nienaruszone jaja. Teraz jajko okazało się jeszcze bardziej niesamowite. Nadal zawiera płyn, żółtko i białko
dodaje Biddulph.
Ma 1,7 tys. lat i wciąż jest płynne w środku. Niewiarygodne odkrycieOXFORD ARCHAEOLOGYdomena publiczna

Zrobią z niego wydmuszkę w imię nauki

Co dalej z wyjątkowym jajkiem? Po konsultacjach z Douglasem Russellem, starszym kustoszem kolekcji ptasich jaj i gniazd Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, ustalono, że zawartość jajka można usunąć bez uszkadzania go.

Mówiąc krótko, naukowcy zrobią z niego wydmuszkę - mają zamiar nawiercić skorupkę, aby wydobyć zawartość jaja i dowiedzieć się więcej o ptaku, który je złożył. Nie ukrywają jednak, że "jajko jest jednym z najfajniejszych i najtrudniejszych znalezisk archeologicznych do zbadania i konserwacji".

Jak fotografia zmieniła naszą rzeczywistość przez ostatnie 200 lat?GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas